Krok k usmíření Sýrie? Na tajné schůzce v Berlíně se sešli zástupci válkou znesvářených komunit, píše BBC

Posledních osm let proti sobě válčí, tento týden se ale zástupci rozeštvané syrské společnosti sešli u jednoho stolu a hledali společnou cestu k vzájemnému usmíření. Tajné setkání, které se účastnil například bývalý syrský velvyslanec v Británii nebo vůdce komunity jezídů, se podle serveru BBC uskutečnilo v Berlíně. Akci financovali soukromí dárci a některé evropské vlády.

Berlín/Damašek (Aktualizováno: 10:09 17. 1. 2020) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Poškozená budova v syrském Idlibu | Foto: Khalil Ashawi | Zdroj: Reuters

Berlín byl vybrán jako místo konání tajné schůzky syrského usmíření ze dvou důvodů. Nejenže je Německo vnímáno jako neutrální půda, po uprchlické vlně navíc v zemi žije velká komunita Syřanů, uvádí britský server.

Islámský stát se v Iráku staví na nohy. Fáze obnovy je u konce, varují kurdští zpravodajci

Číst článek

Na setkání, jež se konalo ve stínu mediálního zájmu a bez politického tlaku, byli kmenoví sunnitští vůdci, z nichž někteří velí vlastním milicím, a stejně tak alávité, blízcí režimu prezidenta Bašára Asada. Zastoupeni byli dále členové nejvýznamnějších křesťanských, kurdských i drúzských klanů.

Někteří z nich sice mají blízko k vládním kruhům, ale plně vládu nepodporují. Z nich většina mohla letět přímo z Damašku. Další sice za Asadovy vlády zažili útlak, avšak nepřipojili se k ozbrojené opozici. Někteří z nich před válkou uprchli a část z nich žije v Německu. BBC je charakterizuje jako tichou většinu, která jednoduše touží po míru.

„Tito lidé se považují za zástupce 70 procent syrské společnosti, která není ani na straně ozbrojených skupin, ani režimu a nikoho, kdo v Sýrii bojuje,“ řekl odborník na otázky Blízkého východu Daniel Gerlach, který se podílel na organizaci setkání.

Všichni o něco přišli

Ačkoli o přestávkách bylo slyšet smích a přátelský hovor účastníků, mnozí z nich svým příjezdem riskovali životy. Jak Asadova vláda, tak radikální skupiny bojující v Sýrii totiž mohou považovat všechny, kdo vyjednávají se zástupci ostatních skupin, za zrádce. Někteří z účastníků proto cestovali v utajení a všichni nechali své mobilní telefony před dveřmi jednací místnosti.

‚Zabíjejí jako zvířata!‘ Křesťané ze severu Sýrie prchají před islamisty, které podporuje Erdoganovo Turecko

Číst článek

Podle BBC nicméně přítomné pojil fakt, že všichni ve válce přišli o přátele, příbuzné nebo členy své komunity.

Patří k nim i vůdce velkého sunnitského kmene z oblasti u irácké hranice šajch Amír Dandal. Na otázku, jak dokáže mluvit s nepřítelem, odpověděl: „Všichni o něco přišli, musíme své jizvy překonat. Když ten konflikt bude pokračovat, bude to znamenat další ztráty.“

Po bouřlivé debatě byl ve středu večer podepsán dokument, který má zabránit odvetným akcím. Říká se v něm, že by nikdo neměl nést odpovědnost za zločiny spáchané jinými členy své náboženské či etnické skupiny nebo rodiny. Lidé se mají odpovídat za vlastní zločiny a spáchané krutosti. Jejich příbuzní se kvůli tomu nemohou stát terčem odvetných útoků a vyřizování účtů.

eku, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme