Syrské vládní jednotky získaly zpět strategické město v provincii Idlib, při bojích zemřelo na sto lidí

Syrské vládní jednotky v neděli obsadily strategicky důležité město Al-Habít ležící v severozápadní provincii Idlib. Informovali o tom opoziční aktivisté i státní média. Syrská armáda a její spojenec Rusko vedou v oblasti od dubna ofenzivu, jejímž cílem je dobýt poslední baštu odpůrců prezidenta Bašára Asada. Boje si dosud vyžádaly stovky životů a přinutily statisíce lidí opustit jejich domovy.

Damašek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Poškozená budova v syrském Idlibu | Foto: Khalil Ashawi | Zdroj: Reuters

Podle exilové Syrské organizace pro lidská práva (SOHR) je dobytí města nejvýznamnějším pokrokem armády od zahájení operace. Jak uvedla média blízká syrskému režimu, Al-Habít je branou k jižní, venkovské části Idlibu, k hlavní dálnici Damašek-Halab a rovněž ke městu Chán Šajchún, které je baštou povstalců v oblasti. Rebelové zatím postup armády nijak nekomentovali.

V sobotních bojích přišlo o život přes sto bojovníků z obou znepřátelených stran a armáda a její spojenci podnikli proti povstalcům na dva tisíce leteckých a dělostřeleckých úderů, dodala organizace SOHR.

Syrská válka trvá od roku 2011 a od zapojení Ruska v roce 2015 se Damašku podařilo většinu území získat zpět. Rusko je spolu s Íránem hlavním spojencem syrské vlády. Idlib leží na hranici s Tureckem a je poslední provincií, kterou syrský režim ještě nemá pod kontrolou.

Hlavní slovo má v Idlibu radikální skupina Haját Tahrír aš-Šám (HTS), kterou mimo jiné tvoří někdejší členové fronty An-Nusra. Ta se v roce 2016 sice přejmenovala, ale některá média či vlády tyto radikály stále označují podle původního názvu skupiny. Kromě HTS v Idlibu působí i povstalecké bojůvky, které se tam stáhly z jiných částí Sýrie.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme