Sýrie žádá v Radě bezpečnosti odsouzení izraelského útoku

Sýrie se ohradila proti izraelskému útoku na své území v Radě bezpečnosti. Izraelská armáda akci odůvodnila tím, že místo využívaly teroristické skupiny včetně Islámského džihádu, který se přihlásil k sobotnímu atentátu v Haifě. Předseda palestinské samosprávy Jásir Arafat vyhlásil v noci na dnešek výjimečný stav a jmenoval krizovou vládu složenou z osmi ministrů, kterou povede Ahmad Kurája.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Rada bezpečnosti OSN

Rada bezpečnosti OSN | Foto: Jan Vytopil

Sýrie dále požádala Radu bezpečnosti, aby agresi Izraele zastavila. Pro Sýrii je izraelský útok na cíle nedaleko Damašku vojenskou agresí a obviňuje židovský stát z ohrožování míru a světové bezpečnosti. "Izraelci sami pokračují v násilí proti Palestincům a podňecováním a rozšiřováním této agrese tak, aby zahrnula nezávislou Sýrii. Je to totiž válečná vláda, ne mírová," prohlásil syrský velvyslanec při OSN Faysall Mekdad. V Radě bezpečnosti, které teď předsedají Spojené státy, drží Sýrie křeslo nestálého člena.

Američané na mimořádné zasedání přizvali také Izrael. Ten se brání tím, že pouze reaguje na atentát, při němž v Haifě zemřelo 19 osob. Podle vyjádření mluvčího izraelského premiéra Ariela Šarona Annana Gissina v televizi BBC byl útok na tábor v Sýrii výstražnou akcí. "Útok měl posloužit jako velmi jasný signál jak pro teroristické organizace, tak pro Sýrii. Signál, že takové řízené násilí nebude tolerováno a že teroristé nenajdou žádné útočiště," prohlásil.

Americký zástupce John Negroponte na jedné straně vyzval Izrael, aby se vyhnul akcích, které znásobují napětí, ale zároveň poznamenal, že se Sýrie ve válce proti terorismu na špatné straně. Izrael v OSN řekl, že Sýrie může být ráda, že se zatím nestala předmětem mezinárodního zásahu v rámci všeobecné protiteroristické kampaně.

Během dne budou v Radě bezpečnosti pokračovat jednání o návrhu Sýrií předložené rezoluce. V textu požaduje odsouzení včerejšího izraelského útoku. Američtí diplomaté ale tvrdí, že je text jednostranný a tudíž nepřijatelný. Nezmiňuje totiž sobotní sebevražedný útok v Haifě. V navržené formě prý rezoluce nebude přijata.

Na stranu Sýrie se postavil i jeden z pěti stálých členů Rady bezpečnosti s právem veta, Francie. Izraelský nálet je nepřijatelným porušením mezinárodního práva a suverenity, prohlásila mluvčí francouzského ministerstva zahraničí. Francie považuje izraelskou akci za velmi nebezpečnou pro další vývoj na Blízkém východě a lze očekávat, že Paříž zintenzivní své úsilí o to, aby se situací v tomto regionu zabývala zvláštní mezinárodní konference. Francie je zároveň přesvědčena, že garantem mírových rozhovorů musí být vedle USA, jednostranně podporujících Izrael, i další subjekty.

Arabský svět izraelský letecký zásah proti údajnému výcvikovému středisku hnutí Islámský džihád v Sýrii jednohlasně odsoudil. Předseda palestinské samosprávy Jásir Arafat vyhlásil v noci na dnešek výjimečný stav a jmenoval krizovou vládu složenou z osmi ministrů, kterou povede Ahmad Kurája. Jásir Arafat k tomu řekl: "Jsou tam židé, jsou tam křesťané, jsou tam také muslimové a já se modlím k našemu Bohu, aby jim pomohl."

Rada bezpečnosti OSN bude dnes znovu jednat také o Iráku. Generální tajemník Kofi Annan dal totiž Američanům najevo, že s jejich rezolucí nesouhlasí. Pokud bude koalice nadále řídit Irák, musí se podle Annana postarat o politický přechod k demokracii. Dnes se ukáže, zda nový návrh rezoluce o Iráku vůbec podporu získá.

Miroslav Konvalina, Jan Šmíd, Martin Hromádka, Petra Steinerová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme