Sýrie zahájí v pondělí postupný odsun z Libanonu

Sýrie začne stahovat své jednotky z Libanonu v pondělí. Oznámil to libanonský ministr obrany Abdar Rahím Murad. V zemi v současné době působí asi 15 000 syrských vojáků. Jejich stažení z Libanonu oznámil včera ve svém projevu prezident Sýrie Bašár Asad. Tlak na Damašek, aby odvolal svá vojska, sílí od únorového atentátu na expremiéra Rafíka Harírího. Mnoho Libanonců Sýrii obviňuje z podílu na vraždě. To ale Damašek rezolutně odmítá.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

velvyslanec Sýrie v USA Imád Mustafa | Zdroj: ČTK

Se slibem syrského prezidenta se ale nespokojily Spojené státy. Postupný odsun je podle Washingtonu nedostačující. Američané si pospíšili s odpovědí na vystoupení Bašíra Asada v syrském parlamentu. "Když americký prezident George Bush řekl, že Spojené státy a Francie žádají odsun, myslí se tím úplný odsun jednotek a příslušníků tajných služeb a ne poloviční řešení," uvádí se v ostrém prohlášení amerického ministerstva zahraničí. Tento požadavek zopakoval prezident Bush také v pravidelném víkendovém rozhlasovém vystoupení. V rozhovoru pro deník New York Post dále řekl, že chce, aby se syrská vojska a příslušníci tajných služeb kompletně stáhli z Libanonu do května.

Markéta Kaclová, Miroslav Konvalina, Petra Steinerová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme