Sýrie zahájí v pondělí postupný odsun z Libanonu

Sýrie začne stahovat své jednotky z Libanonu v pondělí. Oznámil to libanonský ministr obrany Abdar Rahím Murad. V zemi v současné době působí asi 15 000 syrských vojáků. Jejich stažení z Libanonu oznámil včera ve svém projevu prezident Sýrie Bašár Asad. Tlak na Damašek, aby odvolal svá vojska, sílí od únorového atentátu na expremiéra Rafíka Harírího. Mnoho Libanonců Sýrii obviňuje z podílu na vraždě. To ale Damašek rezolutně odmítá.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

velvyslanec Sýrie v USA Imád Mustafa | Foto: ČTK/AP

Se slibem syrského prezidenta se ale nespokojily Spojené státy. Postupný odsun je podle Washingtonu nedostačující. Američané si pospíšili s odpovědí na vystoupení Bašíra Asada v syrském parlamentu. "Když americký prezident George Bush řekl, že Spojené státy a Francie žádají odsun, myslí se tím úplný odsun jednotek a příslušníků tajných služeb a ne poloviční řešení," uvádí se v ostrém prohlášení amerického ministerstva zahraničí. Tento požadavek zopakoval prezident Bush také v pravidelném víkendovém rozhlasovém vystoupení. V rozhovoru pro deník New York Post dále řekl, že chce, aby se syrská vojska a příslušníci tajných služeb kompletně stáhli z Libanonu do května.

Markéta Kaclová, Miroslav Konvalina, Petra Steinerová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme