Sýrie zažívá další den plný násilí. Poslední obětí jsou palestinští uprchlíci

Minometná palba zabila v Damašku nejméně 21 palestinských civilistů. Granáty dopadly na rušnou ulici v době, kdy obyvatelé uprchlického tábora Jarmúk nakupovali na slavnostní večeři, uzavírající během ramadánu celodenní půst.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Demonstrace v syrském Homsu proti režimu Bašára Asada

Demonstrace v syrském Homsu proti režimu Bašára Asada | Zdroj: Reuters

Záběry z ulic uprchlického tábora v Damašku ukazují mnoho zraněných i ohořelá těla zabitých. Zatím není jasné, jestli se Palestinci stali obětí syrské armády nebo protivládních rebelů.

V Sýrii žije skoro půl milionu palestinských uprchlíků a zatím se otevřeně a jednoznačně nepřidali k žádné ze stran syrského konfliktu.

Syrské vládní jednotky se také snaží získat kontrolu nad obchodním centrem Halab neboli Aleppo, ostřelují baštu povstalců, čtvrť Salahaddín. Povstalci tvrdí, že už mají pod kontrolou téměř polovinu Aleppa. Nedá se to ale úplně přesně ověřit.

Přehrát

00:00 / 00:00

Blízkovýchodní zpravodaj Českého rozhlasu Břetislav Tureček mluví o situaci v Sýrii ve Světě o třetí na Rádiu Česko

Také se nedá říct, že útočí jenom syrská armáda, protože také povstalci útočí. A právě oni před dvěma týdny obsadili Aleppo nebo jeho části, které do té doby byly spíše prorežimní. Situace je zatím nerozhodnutá a velmi nepřehledná.

Během posledních 24 hodin uteklo jenom do Turecka asi tisíc Syřanů, jsou jich tam už desítky tisíc. Právě v Turecku nebo Libanonu, které sousedí s Sýrií, rostou obavy, že příliv uprchlíků už brzo nebudou schopné zvládat. V tuto chvíli situace dostává humanitární a sociální rozměr.

Nedá se předpokládat, že by uprchlíci dlouhodobě jen seděli v táborech. Pak může docházet k třenicím s místním obyvatelstvem, k napětí a tak dále.

Valné shromáždění OSN by se mělo už dnes zabývat nezávaznou rezolucí odsuzující syrský režim za používání těžkých zbraní. V Radě bezpečnosti zatím takový dokument pro odpor Číny a Ruska neprošel. Saúdská Arábie, které podporuje syrskou opozici, ho proto předložila Valnému shromáždění.

Kvůli nedodržení dohod mezi OSN a syrským prezidentem Bašárem Asadem včera odstoupil z funkce zvláštní vyslanec Kofi Annan.

Břetislav Tureček, Eva Presová, Olga Mullen Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme