Sýrie zničila všechny továrny na výrobu chemických zbraní, potvrdili inspektoři OSN

Syrské vládě se podařilo dodržet časovou lhůtu pro zničení provozů na výrobu chemických zbraní. Podle rezoluce Rady bezpečnosti OSN na to měla čas do zítřka. Už dnes ale inspektoři OSN ohlásili, že Damašek plán splnil. Teď musí do poloviny příštího roku zlikvidovat i samotný chemický arzenál.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

členové jednotky, která v Sýrii hledá chemické zbraně

členové jednotky, která v Sýrii hledá chemické zbraně | Zdroj: ČTK

Sýrie zničila vybavení pro výrobu, míchání a skladování chemických zbraní. Organizace pro zákaz chemických zbraní potvrdila, že se to týká všech 23 deklarovaných továren.

„Syrská vláda zničila všechna zařízení na výrobu chemických zbraní, zničila také své kapacity na míchání a skladování sarinu. Takže už nedokáže vyrábět další chemické plyny,“ oznámil Michael Lohan z Organizace pro zákaz chemických zbraní.

Přehrát

00:00 / 00:00

Sýrie podle plánu zničila všechny továrny na výrobu chemických zbraní. Zároveň je v plném proudu příprava mezinárodní konference o syrském konfliktu. Téma pro arabistu Jana Čuříka.

Teď přichází druhá a náročnější fáze, kterou je likvidace už existujícího chemického arzenálu. Ve skladech má asi 1000 tun chemikálií a chemických zbraní. Do poloviny listopadu by měl Damašek přijít s konkrétním plánem, jak tyto zásoby zničit.

Dohoda zemi uchránila před vojenským zásahem, kterým Spojené státy hrozily poté, co se v Sýrii v srpnu prokázalo právě nasazení chemických zbraní. Srpnový útok u Damašku není zcela objasněn. Zemřelo při něm několik set lidí. Washington ho připisuje Asadovu režimu, ten se ale od útoku distancuje.

Podle arabisty Jana Čuříka je chemické odzbrojení v syrském konfliktu do určité míry slepou uličkou. „Otázka chemických zbraní je zástupnou záležitostí, která je samozřejmě významná v okamžiku, kdy zbraně mohou být použity, jako na konci srpna, ale základní otázkou je, jak přispět k tomu, aby byl snížen počet civilních obětí v Sýrii,“ zdůrazňuje.

Ondřej Himmer, bre Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme