‚Nikdo nechce vydělávat válkou.‘ Syrští žoldáci v Karabachu popisují okolnosti jejich cesty na Kavkaz

Bojovali v Sýrii, následně v Libyi, teď je jejich kolbištěm Náhorní Karabach. Přestože Turecko popírá, že by syrské žoldáky posílalo na válečnou frontu mezi Ázerbájdžánem a Arménií, důkazů potvrzujících opak přibývá. S několika příslušníky Syrské národní armády měl možnost hovořit také americký magazín Foreign Policy. Mrtvých v jejich řadách přibývá, stále častěji tak cesty na jižní Kavkaz litují, ukazují jejich výpovědi.

Tento článek je více než rok starý.

Baku/Jerevan Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Boje o Náhorní Karabach, které začaly 27. září a od té doby si vyžádaly desítky mrtvých, jsou označovány za nejkrvavější za více než 25 let

Boje o Náhorní Karabach, které začaly 27. září a od té doby si vyžádaly desítky mrtvých, jsou označovány za nejkrvavější za více než 25 let | Zdroj: Reuters

Boje o Náhorní Karabach, které začaly 27. září a od té doby si vyžádaly desítky mrtvých, jsou označovány za nejkrvavější za více než 25 let. Proti sobě v nich stojí Arménie a Ázerbájdžán, do sporu ale promlouvají také velcí hráči regionu – Turecko stojící na straně Ázerbájdžánu a Rusko, které má s Arménií uzavřenou obrannou smlouvu.

Boje o Náhorní Karabach sílí a s tím i obavy o zapojení velkých hráčů. Turecké angažmá se ale Rusku nehodí

Číst článek

Z vysílání zahraničních žoldnéřů do konfliktu se od počátku obviňují obě strany, už minulý týden přitom agentura Reuters přinesla svědectví dvou bojovníků z oblasti severní Sýrie, podle kterých do oblasti Náhorního Karabachu odcestovaly stovky žoldáků Syrské národní armády – skupiny povstalců podporovaných Tureckem.

„Z určitých jiných konfliktů víme, že Turecko podporuje podobné neregulérní útvary, takže je možné, že se tam syrští bojovníci vyskytují. Ale informace zatím oficiálně potvrzené nejsou a byla bych vůči nim velmi opatrná, protože s konfliktem se na obou stranách rozjela propagandistická mašinerie, kdy se jedna strana snaží tu druhou jakýmikoliv prostředky delegitimizovat,“ varovala minulý týden pro iROZHLAS.cz analytička Asociace pro mezinárodní otázky Tereza Soušková.

Pohled mezi syrské žoldáky, kteří v minulosti bojovali také v Libyi a teď jsou Tureckem vysíláni do oblasti Náhorního Karabachu, nyní přinesl i americký magazín Foreign Policy.

Podle něj bylo na jižním Kavkaze dosud nasazeno zhruba 1500 příslušníků Syrské národní armády, které se Ankara údajně rozhodla mobilizovat už krátce po propuknutí prvních bojů mezi Arménií a Ázerbájdžánem. Po návratu z Libye odjeli na cvičení do Sýrie, které měli podstoupit ještě před odjezdem do Náhorního Karabachu.

První z nich se do Ázerbájdžánu dostali kolem 25. září, píše Foreign Policy. Velitelé měli nejprve zmapovat region a zkoordinovat s ázerbájdžánskou armádou rozdělení jednotek. Podle amerického magazínu ale mnozí začali cesty na jižní Kavkaz litovat – zvlášť poté, co už nejméně 55 z nich přišlo o život.

„Všichni bojovníci jsou ze situace tady v Ázerbájdžánu nešťastní,“ říká pro Foreign Policy jeden ze syrských bojovníků, který se dostal do oblasti Barda v centrální části Ázerbájdžánu. „Psychologická situace je po mučednické smrti řady našich přátel špatná,“ dodává.

‚Nikdo nás nenutil‘

Po téměř deseti letech konfliktu v Sýrii „nikdo nechce vydělávat peníze z válek“, tvrdí otec jednoho ze syrských žoldáků, podle kterého ale mladí muži v zemi zdecimované válkou často nemají jinou možnost.

Zpívala donbaským separatistům, teď přijela do Náhorního Karabachu. ‚Kočky vědí, kam se schovat,‘ říká

Číst článek

Nutno zdůraznit, že pokud na místě setrvají čtyři měsíce, mají za měsíc „práce“ v Náhorním Karabachu přislíbenou odměnu ve výši 1500 dolarů (asi 36 tisíc korun). To je pro mladé muže z válkou zničené Sýrie velké lákadlo a víc, než k obživě potřebují.

Podle jejich výpovědí jsou ale podmínky v Ázerbájdžánu jiné, než jim při uzavření dohody přislíbili. Před odjezdem jim prý bylo řečeno, že většinu času budou trávit na strážných stanovištích podél demarkační linie, místo toho jsou ale syrští bojovníci posíláni do přímých bojů jen s minimální podporou ázerbajdžánských jednotek. 

„Mezi námi a ázerbájdžánskými bojovníky neexistuje žádná synergie ani komunikace,“ tvrdí jeden z nich pro Foreign Policy.

Další bojovník potvrzuje, že většina Syřanů nasazených v bojích mezi Arménií a Ázerbájdžánem už teď cesty lituje. „Nejsme šťastní, na druhou stranu nás ale nikdo nenutil za Ázerbájdžán bojovat,“ podotýká.

8000 dolarů pro rodiny

Mezi padlými je i 25letý Muhammad al Šuhneh, který přijel do Ázerbájdžánu ve druhé várce bojovníků na konci září. Ve čtvrtek večer ho zabila střela arménského ostřelovače nedaleko města Barda.

Ze šarvátky brutální válka. ‚Příměří je v Náhorním Karabachu v nedohlednu,‘ míní politický geograf

Číst článek

Rodina svobodného syrského mladíka, který byl mezi osmi sestrami jediným synem, prý žila v domnění, že odjel pracovat do Turecka. Pravdu zjistili až po zprávě o jeho smrti.

„Viníme tureckou vládu, že využívá naší chudoby a mladých lačnících po penězích,“ říká jeden z truchlících členů zabitého bojovníka. Stejně jako samotní žoldnéři mluví s americkým listem Foreign Policy pod podmínkou skryté identity i pozůstalí – nechtějí přijít o necelých 8000 dolarů, které mají přislíbené jako náhradu za smrt příbuzného.

Foreign Policy podotýká, že bojovníky Syrské národní armády lze jen těžko považovat za „svaté“. Kromě jejich účasti na konfliktech v zahraničí se jedním z posledních důkazů stala také zářijová zpráva Úřadu Vysokého komisaře OSN pro lidská práva.

Dokument detailně popisuje četné zločiny příslušníků této skupiny, včetně únosů, znásilňování a vydírání. Během bojů v Sýrii se těchto zločinů dopouštěli především na Kurdech, křesťanech i dalších menšinách v zemi. A dopouštějí se jich dodnes.

eku Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme