Sýrii má zachránit vláda národní jednoty, shodli se světoví politici

Do poloviny příštího roku má mít Sýrie vládu národní jednoty. Ve druhém kole vídeňských jednání se na tom shodlo Rusko, Spojené státy a další země. Do dvou let by pak v Sýrii měly být volby. Den po útocích Islámského státu v Paříži tak světoví politici nakreslili mapu řešení syrského konfliktu. Podle amerického ministra zahraničí Johna Kerryho doléhá syrská válka na celý svět.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Americký ministr zahraničí John Kerry (vlevo) a ruský ministr zahraničí Sergej lavrov (vpravo) po jednání ve Vídni | Zdroj: Reuters

Do prvního ledna by se měl syrský režim a opozice sejít k seriózním jednáním. Bašár Asad údajně s rozhovory souhlasí.

"Poskytneme veškerou podporu tomu, aby se syrská opozice a syrský režim sešly u jednacího stolu. Vyjednávání by měli vést sami Syřané a Syřané by také měli rozhodnout o podobě země, ve které chtějí žít," uvedl po jednání ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov.

Syrská opoziční koalice ale považuje časový horizont k řešení krize za příliš krátký. Úsilí teď bude směřovat k dojednání příměří, ze kterého ale bude vyloučený Islámský stát.

Štěpán Macháček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme