Sýrii ochromila stávka, opozice chce jednat jen o převzetí moci

Navzdory zprostředkovatelským snahám Ligy arabských států je konec konfliktu v Sýrii v nedohlednu. Příjezd delegace zvláštního výboru Ligy plánovaný na středeční odpoledne naopak vedl k vyhrocení situace v zemi. Tisíce Syřanů uposlechly výzvy opozice ke generální stávce, která ochromila především severozápadní oblast a provincii Idlib.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Demonstrace na podporu syrského prezidenta Bašára Asada

Demonstrace na podporu syrského prezidenta Bašára Asada | Zdroj: ČTK

Šest civilistů bylo zabito v Homsu, v oblasti Hamá připravily rakety odpálené údajně armádními dezertéry o život devět vládních vojáků. V Damašku se koná tisícová demonstrace na podporu prezidenta Bašára Asada.

Přehrát

00:00 / 00:00

Napjatou situaci v Sýrii vysvětlila česká velvyslankyně Eva Filipi

Vládní síly svádějí boje s oddíly armádních dezertérů na severozápadě země. Střety se odehrávají u zátarasu na jižní přístupové silnici do města Maarat Numan, které je hlavním útočištěm armádních zběhů v provincii Idlib.

Egypt, Omán, Alžírsko a Súdán jsou zastoupeny v delegaci Ligy arabských států vedené katarským ministrem zahraničí, která má v Sýrii zprostředkovat dialog režimu s opozicí. „K návštěvě se připravovali už včera v katarském Dauhá. Dnes se mají setkat se syrským prezidentem Asadem a mělo by dojít k příslibu, že by režim začal s opozicí jednat,“ uvedla česká velvyslankyně v Sýrii Eva Filipi.

Strach z občanské války

Opoziční Syrská národní rada však jasně říká, že žádný dialog s vládou nepřichází v úvahu za situace, kdy vládní síly pokračují v brutálních zásazích proti demonstrantům. Podle OSN už si boje od března vyžádaly životy asi 3000 lidí.

Mluvčí opoziční Syrské národní rady uvedla, že i kdyby nastaly podmínky pro dialog, jediným tématem k jednání by byla cestovní mapa pokojného předání moci. Volá také po mezinárodní ochraně civilistů.

Syrskou národní radu uznala libyjská Přechodná národní rada a podporuje ji Demokratické spojenectví pro Egypt. „Syrská národní rada je především zahraniční opoziční rada, neměli bychom tedy soustředit svou pozornost pouze na ni. Dnes vydají další prohlášení, zda přistoupí na dialog,“ říká Filipi. V zemi už vznikají i nové politické strany a nevládní neziskové organizace.

Podle české velvyslankyně stále hrozí, že konflikt přeroste ve vleklou občanskou válku. „Základní požadavek všech by mělo být ukončení násilí. To, co se děje v Homsu, už je jistá forma občanské války a hrozba je tedy patrná,“ dodává Eva Filipi.

Vladimír Kroc, Mirko Kašpar Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme