Sýrii vyprší ultimátum od Ligy arabských států

Liga arabských států přitvrzuje vůči syrskému režimu. Včera dala Sýrii den na podpis dohody o vyslání pozorovatelů, její ultimátum platí do dnešního poledne. Jestliže Damašek odmítne, uplatní proti němu liga sankce.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Sýrie. Shromáždění stoupenců prezidenta Bašára Asada | Zdroj: Reuters

„Šlo by o to, že by se do Sýrie nesmělo létat. Druhá věc je, že by státy v regionu, v zemích Ligy arabských států, nemohly spolupracovat se syrskou centrální bankou,“ upřesnil zahraničněpolitický komentátor ČRo Milan Slezák.

Přehrát

00:00 / 00:00

Zahraničněpolitický komentátor ČRo Milan Slezák ve Světě o desáté

Vyslání pozorovatelů bylo součástí plánu na vyřešení syrské krize. Damašek plán sice počátkem listopadu přijal, avšak plnit ho nezačal. K pozorovatelům vznesl vlastní podmínky, které pak ale nepřijala liga. Kvůli tomu, že Damašek plán neplní, Liga arabských států 16. listopadu Sýrii pozastavila členství.

Sýrii se nelíbí, že by se jí někdo takzvaně koukal pod pokličku. „Oni nedovolí ani nezávislým zahraničním novinářům, aby tam působili a aby ověřovaly zda zprávy opozice třeba o počtu mrtvých nejsou nadsazené,“ poznamenal Slezák.

Francie začala prosazovat vytvoření humanitární intervence do Sýrie. Její ministr zahraniční Alain Juppé řekl, že se ve spolupráci s arabskými zeměmi pokusí prosadit humanitární koridor pro syrské civilisty.

Tomáš Pavlíček, ak Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme