SYRIZA se odmítla podílet na vládě. Řecko tak směřuje k předčasným volbám

Poslední naděje na vytvoření většinové vlády Řecku zřejmě zanikla. Lídr radikální levicové strany SYRIZA Alexis Tsipras odmítl při jednání s představitelem socialistické strany PASOK nabídku, aby se jeho strana podílela na kabinetu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Řecko sčítá volební lístky | Zdroj: Reuters

Své odmítnutí Alexis Tsipras odůvodnil slovy, že nemůže zklamat své voliče, kteří mu důvěřují a dali mu v nedělních volbách své hlasy.

Tsipras zastupuje druhou nejsilnější stranu, která získala přízeň voličů, protože se radikálně postavila proti úsporným opatřením, ke kterým se zavázala předchozí vláda. SYRIZA získala ve volbách téměř 17 procent hlasů.

Přehrát

00:00 / 00:00

Spolupracovnice Českého rozhlasu v Řecku Pavla Smetanová mluví o aktuální politické situaci ve Stalo se dnes na Radiožurnálu.mp3

V Řecku to tak vypadá na nové volby, při kterých by SYRIZA v čele s Tsiprasem mohla zvítězit. Alexis Tsipras už dříve několikrát prohlásil, že se jeho strana nebude účastnit žádné vlády, která by chtěla dále škrtat v rozpočtu a provádět úsporná opatření.

Do politické krize může ještě zasáhnout řecký prezident. Ani ten ale zřejmě ke spolupráci předsedy stran, které se dostaly do parlamentu, nepřiměje. Šance na úspěch je mizivá.

Nové parlamentní volby by se mohly konat v polovině června. Podle průzkumů by v nich zvítězila SYRIZA. Mohla by získat až 27 procent.

Adéla Havránková, Jan Richter, Eva Presová, Pavla Smetanová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme