Syrská armáda bombardovala Homs, zahynulo nejméně 50 lidí

Den poté, co Rusko a Čína vetovaly v OSN rezoluci proti syrskému režimu, jednotky prezidenta Assada znovu bombardovaly město Homs ležící v centrální části země. Podle opozičních zdrojů zahynulo nejméně 50 lidí, dalších 150 bylo zraněno. Damašek tvrdí, že na civilní obyvatelstvo neútočí vládní síly, ale "teroristické gangy".

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Demonstrace proti prezidentu Bašáru Asadovi v syrském městě Hula blízko Homsu

Demonstrace proti prezidentu Bašáru Asadovi v syrském městě Hula blízko Homsu | Zdroj: Reuters

Podle očitých svědků začalo bombardování Homsu v pět hodin ráno. Útok se soustředil na centrální obytnou čtvrť Bábá Amru, která je centrem opozičního hnutí.

„Více než tři sta raket dopadlo jen do této oblasti," popsal BBC přímo z místa jeden z obyvatel města. Na vlastní oči prý viděl jen ve svém okolí nejméně 25 lidských těl. Dětí, žen i mužů.

Přehrát

00:00 / 00:00

Hostem Stalo se dnes byl kurdský opoziční aktivista syrského původu Rašíd Chalíl

Podle svědků jsou oběti výhradně civilisté. Syrská vláda ale popírá, že by její jednotky na město útočily, prý jde o čin teroristů. Z útoku obvinil Damašek ozbrojené skupiny podporující opozici.

Podle kurdského opozičního aktivisty syrského původu Rašída Chalíla už za necelých 11 měsíců bojů v Sýrii zemřelo přes 8 tisíc lidí.

Bez mezinárodní podpory se prý opozice neobejde, protože režim Bašára Assada má k dispozici velký arzenál zbraní. Pokud nebude vytvořena například bezletová zóna, humanitární situace se tak ještě zhorší. „Města Homs, Idlib, Adra jsou odříznutá od světa. Lidé nemají vodu, elektřinu, žádné služby,“ popsal stav v zemi ve Stalo se dnes.

Spojené státy zavírají ambasádu v Sýrii. Kvůli násilí

Číst článek

Chalíl také potvrdil informace amerického ministerstva bezpečnosti, které prý uvedlo, že hodně vojáků i z nejvyšších kruhů syrské armády dezertuje a přidává se k opozici. Syrská osvobozenecká armáda ale podle Chalíla nemá zbraně nebo letadla, a potřebuje tak podporu.

„Potřebujeme, aby hlavně arabské státy poskytly konkrétní pomoc společně s Tureckem, a samozřejmě je vítána pomoc Evropy a Spojených států,“ dodal.

Jaromír Marek, Simona Bartošová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme