Syrská armáda dobyla zbytek města Dajr az-Zaur, které ovládal Islámský stát

Syrská armáda dobyla poslední čtvrť města Dajr az-Zauru, kterou ovládal takzvaný Islámský stát. Informaci přinesla syrská státní televize.

Dajr az-Zaur (Sýrie) (Aktualizováno: 9:50 3. 11. 2017) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Členové kurdských milicí v ulicích Rakky. | Foto: Goran Tomasevic | Zdroj: Reuters

Informaci potvrdila i Syrská organizace pro lidská práva (SOHR), která uvedla, že vládní síly získaly kontrolu nad městem po několika týdnech bojů.

Dajr az-Zaur je hlavním městem stejnojmenné provincie, právě tam se bojovníci Islámského státu stáhli po porážkách v iráckém Mosulu a syrské Race.

„Město je úplně osvobozeno od terorismu,“ uvedla státní televize. „Město je pod kontrolou syrské armády,“ uvedl ve vysílání televize Al-Džazíra zahraniční reportér Hashem Ahelbarra.

Speciální jednotky a pyrotechnici teď město prohlédavají kvůli Islámským státem nastraženým minám a výbušninám.

Islámský stát měl pod kontrolou od roku 2014 většinu města. Pro teroristické hnutí to bylo strategické město kvůli nedalekým hranicím s Irákem.

Dajr az-Zaur leží na západním břehu řeky Eufrat a je největším a nejdůležitějším městem východní Sýrie. Město je centrem produkce ropných výrobků v Sýrii.

V říjnu Syrská armáda a její spojenci obklíčili bojovníky z takzvaného Islámského státu ve městě Majádín ležícím nedaleko Dajr az-Zauru na východě země.

Boje v Sýrii si v říjnu vyžádaly životy asi 923 civilistů, včetně 170 dětí. Vojska syrského prezidenta Bašára Asada, kterému poskytuje vojenskou podporu Rusko, mají na svědomí kolem 67 procent z těchto úmrtí. Informovala o tom ČTK prostřednictvím nevládní exilové organizace Syrská síť pro lidská práva (SNHR), která vznikla v roce 2011 a sídlí v britském Coventry.

rez, elb Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme