Syrská armáda hlásí další zátahy na ozbrojené rebely

Syrská armáda má zcela pod kontrolu město Džisr aš-Šughúr a pokračuje v zátahu na ozbrojené rebely v jeho okolí. Hlásí to syrská státní média. Z místa na severu země uprchly tisíce lidí v očekávání vládní ofenzívy, velká část z nich zamířila do nedalekého Turecka. Opozice tvrdí, že armáda a policie útočí na civilisty a na zběhy, kteří se odmítli podílet na masakrech. Vládní zdroje naopak tvrdí, že armáda se potýká s teroristy.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Sýrie. Muž ve vojenských maskáčích na střeše ve městě Homs zachycený amatérskou videokamerou během ostřelování civilistů

Sýrie. Muž ve vojenských maskáčích na střeše ve městě Homs zachycený amatérskou videokamerou během ostřelování civilistů | Zdroj: Reuters

Někteří uprchlíci v Turecku potvrdili, že v Džisr aš-Šughúru působily stovky ozbrojených rebelů - místních obyvatel, ale i policistů a vojáků, kteří se přidali k opozici. Před příchodem vládních sil se pokusili zaminovat přístupové cesty.

Přehrát

00:00 / 00:00

Kurdský opoziční aktivista syrského původu Rašíd Chalíl a blízkovýchodní zpravodaj ČRo Břetislav Tureček v poledních Ozvěnách dne.

Státní televize ukazovala snímky masového hrobu, kteří vojáci po příchodu do Džisr aš-Šughúru našli. Bylo v něm dvanáct zohavených těl ve vládních uniformách, v několika případech s useknutou hlavou. Damašek připisuje masakr vzbouřencům. Obyvatelé ale už dříve uváděli, že vojáci zabití v oblasti se nestali obětí rebelů, ale vládních sil. Ty prý trestají zběhy odmítající útočit na civilisty.

„Syrská vláda chce ukázat světu, že bojuje s islámskými extremisty, ale pravda je jinde. Mnoho vojáků se odtrhlo od armády, protože nechtěli střílet do civilistů. Dostali se na druhou stranu a museli bránit a chránit civilisty, proto došlo k těm bojům,“ řekl kurdský opoziční aktivista syrského původu Rašíd Chalíl.

Kde je pravda, je ale těžké zjistit. Podle blízkovýchodního zpravodaje ČRo Břetislava Turečka je totiž velmi těžké získat objektivní informace. „Drtivá většina zahraničních novinářů do země nesmí. Máme tak jen zprávy od opozice, na místě si je ale nemůžeme ověřit. Je to prakticky nemožné,“ řekl Tureček.

Nepokoje v Sýrii by mohly destabilizovat i okolní země. Zejména Libanon, který je se Sýrií silně politicky provázaný. Právě v Libanonu se už v minulých měsících ukazovalo, že i zde proti sobě stojí prosyrský a protisyrský tábor. Zatím jen v politické rovině.

Břetislav Tureček, ak, Jan Bumba Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme