Syrská armáda míří na poslední povstalecká území v Aleppu. Evakuovat se podařilo už 37 500 lidí

Syrská armáda oznámila, že v úterý vstoupí do poslední povstalecké enklávy ve východním Aleppu. Proto vyzvala rebely, kteří se ještě v těchto čtvrtích nachází, aby si pospíšili s evakuací.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Chlapec evakuovaný z Aleppa ukazuje vítězné gesto | Zdroj: Reuters

Turecký ministr zahraničí Mevlüt Çavuşoglu na Twitteru oznámil, že se z Aleppa podařilo od čtvrtka evakuovat 37 500 lidí. Podle něj by evakuace mohla být do středy ukončena.

Mluvčí Mezinárodního výboru Červeného kříže Ingy Sedkyová řekla, že se z východního Aleppa zatím dostalo 25.000 lidí. „V pondělí jsme evakuovali 15.000 osob, od čtvrtka 25.000," řekla Sedkyová s tím, že tisíce dalších na evakuaci čekají. V noci na dnešek podle ní bylo mezi odváženými lidmi několik zraněných a 14 z nich bylo ve vážném stavu.

Zástupce zdravotnických úřadů Aleppa Bašár Bábúr řekl, že v noci do povstalecké zóny západně od Aleppa, kam jsou lidé odváženi, dorazilo osm autobusů, v nichž byli i zranění.

Syrská vláda povolila OSN další pozorovatele

Rada bezpečnosti OSN v pondělí schválila rezoluci, která povoluje vyslat do Aleppa pozorovatele. Syrská vláda vydala povolení pro dalších 20 pracovníků OSN, což podle mluvčího OSN Jense Laerkeho ztrojnásobí počet pracovníků OSN, kteří jsou v Aleppu.

Prvních 500 lidí z východního Aleppa bezpečně dorazilo do cíle

Číst článek

„Mají za úkol monitorovat evakuaci," řekl Laerke. „Nemáme přístup do autobusů, takže se nedostáváme k evakuovaným. Nezmírňuje to naše obavy o ochranu těch lidí,“ dodal.

Evakuace Aleppa je vázaná na odvoz lidí ze šíitských vesnic Fúa a Kafrája v provincii Idlib. Podle Mezinárodního červeného kříže z nich bylo od pondělí odvezeno do vládou ovládaných oblastí 750 lidí.

OSN původně předpokládala, že zájem odejít bude mít až 40.000 lidí. Kolik jich na evakuaci ještě čeká, není podle agentury AP jasné. V Moskvě dnes o Aleppu jednají ministři zahraničí Turecka, Ruska a Íránu.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme