Syrská armáda nasadila k utlumení protestů tanky

Do jihosyrského města Der'á vstoupily vojenské oddíly podporované tanky. Podle pozorovatelů zahynulo při střetech povstalců s armádou už na tři desítky lidí, čísla se dají ale těžko ověřit. Je to vůbec poprvé, co syrský režim nasadil k potlačení protestů těžkou obrněnou techniku. Neklid panuje podle svědků také na předměstí Damašku.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Sýrie | Zdroj: Reuters

Až pět tisíc vojáků a několik tanků vyslal syrský režim do města Der'á, aby potlačil opoziční hnutí. Vyplývá to z výpovědí opozičních aktivistů a také amatérských videonahrávek. Z nezávislých zdrojů se ovšem tyto údaje nedají ověřit, protože syrská vláda znemožňuje práci novinářům.

Přehrát

00:00 / 00:00

Břetislav Tureček k nejnovějšímu dění v Sýrii

Podle jordánských zdrojů mezitím Sýrie uzavřela hranici mezi oběma státy. Analytici na Blízkém východě z vývoje posledních dní usuzují, že režim prezidenta Bašára Asada je připravený zadusit revoltu za každou cenu.

Podle tvrzení obyvatel Der'á do města už ráno přijelo na tři tisíce vojáků a příslušníků milicí podporujících prezidenta Asada. Údajně stříleli po civilistech kolem sebe.

Od pátku už zahynulo na 150 lidí. Prezident Asad sice ustoupil opozici a zrušil výjimečný stav. Demonstrace ale pokračují a opozice stále častěji volá po úplném svržení baasistického režimu.

Deník Wall Street Journal mezitím napsal, že Spojené státy se chystají zavést sankce vůči předním činitelům syrského vedení. Američané prý doufají, že se následně přidají také evropské státy.

Břetislav Tureček, Michaela Vydrová, Michal Šenk Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme