Syrská armáda nepustila mezinárodní pozorovatele do Trímsy

Situace okolo syrského Homsu zůstává mimořádně napjatá. Podle svědků se na mnoha místech stále bojuje. Ve vesnici Trímsa nedaleko Homsu zemřelo podle opozice ve čtvrtek při nejhorším krveprolití od začátku bojů přes 220 lidí, hlavně civilistů.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

V blízkosti syrského Homsu se stále bojuje. | Zdroj: Reuters

Na svědomí je údajně má syrské letectvo a polovojenské jednotky. Svět volá po pečlivém vyšetření celého masakru, což se ale zatím nepodařilo ani mezinárodním pozorovatelům.

„Ihned, jak nastane klid zbraní a příměří, jsme připraveni do Trímsy vypravit s celým týmem, abychom vyšetřili, co se tam stalo,“ řekl šéf mezinárodní mise, generál Robert Mood po prvním neúspěšném pokusu dostat se do Trímsy.

Jeho lidé tam chtěli jet už v pátek, syrská armáda je ale nepustila dál. Pozorovatelé slyšeli výbuchy a příležitostnou střelbu. Viděli také armádní vrtulníky, které pálily rakety na pozemní cíle.

Bezmoc mezinárodních pozorovatelů podtrhl i zvláštní vyslanec OSN Kofi Annan, který znovu požádal Radu bezpečnosti o rozhodné stanovisko. Rusko a Čína ale vytrvale blokují jakoukoliv rezoluci, která by zaváděla sankce vůči režimu prezidenta Asada.

Ondřej Himmer, Eva Presová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme