Syrská armáda podle opozice dostala pod kontrolu město Idlib

Syrská vláda a armáda znovu kontrolují celé město Idlib. Uvádějí to syrské opoziční zdroje. Velké části Idlibu ovládali několik měsíců rebelové, teď se z města stáhli a vládní síly podnikají zátahy na zbývající odpůrce režimu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kouř stoupá nad městem Idlib po útoku syrské armády | Zdroj: Reuters

Ve stotisícovém Idlibu zahynuly desítky civilistů při bojích mezi armádou a rebely, kteří ve městě působili.

Opozice varuje, že stejně jako v Homsu se teď může dostat ke slovu mučení i zabíjení obyvatel, kteří vzbouřencům poskytovali podporu.

Přehrát

00:00 / 00:00

Analytika z Asociace pro mezinárodní otázky Jan Kužvart okomentoval pro Rádio Česko situaci v Sýrii

Po Zabadání a Homsu je Idlib dalším velkým městem, odkud se povstalci pod tlakem vládní ofenzivy stáhli.

Rebelové si stěžují, že se stávající výzbrojí nemohou armádě a státní bezpečnosti čelit. Podle analytika z Asociace pro mezinárodní otázky Jana Kužvarta však jednotky prezidenta Asada nemusí své zisky dlouho udržet.

"Na druhé straně jsou to vojenské úspěchy, ale trvá to už rok a na začátku povstání syrský režim prakticky nečelil v Sýrii žádné opozici, která postupně vznikala. Opozice dostává postupně další a další zbraně, takže je otázkou, jestli se za několik týdnů nebo měsíců situace neotočí,“ soudí Kužvart.

Opozicí ale zmítají i vnitřní spory. Existují nejméně dva konkurenční povstalecké proudy. A přicházejí také zprávy o rozkolu v exilové Syrské národní radě.

Celá provincie Idlib má strategický význam, protože přes ní povstalci pašují zbraně a vedou tudy únikové trasy uprchlíků do sousedního Turecka.

Břetislav Tureček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme