Syrská armáda pokračuje v ostřelování Homsu tanky

Syrská armáda pokračuje druhým dnem v ostřelování města Homs z tanků. Při operaci v chudé čtvrti jednoho z center několikaměsíční revolty proti režimu prezidenta Bašára Asada zahynuli podle lokálních aktivistů nejméně tři lidé. Ve čtvrtek si vojenský zásah proti možným stoupencům převážně sunnitské opozice v okrsku Bab Amro vyžádal nejméně přes dvacet mrtvých.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vládní vojáci v syrském městě Homs | Zdroj: Reuters

Státní média naproti tomu informují o početných případech vražd páchaných protirežimními gangy.

Přehrát

00:00 / 00:00

O situaci v Sýrii mluvil na Radiožurnálu blízkovýchodní zpravodaj Českého rozhlasu Břetislav Tureček

Oproti uplynulému měsíci došlo k zajímavému posunu. Už i syrská opozice připouští, že také na její straně jsou ozbrojenci a mrtví jsou také mezi vojáky a policisty. Situace je tedy velmi nepřehledná.

Syrská armáda dál zasahuje v milionovém sídle navzdory tomu, že vláda souhlasila s návrhem Ligy arabských států na zastavení represí a stažení vojáků z ulic měst.

Podle Ligy arabských států Damašek přistoupil na její návrh vyřešení krize v zemi. Obě strany ale říkají, že začít smírem by měli ti druzí. Podle dohody by měly vládní jednotky stáhnout obrněnou techniku a tanky z velkých měst. Je na to lhůta dva týdny a potom by měl začít dialog.

„Problém je v tom, že syrská vláda tyto obrněné jednotky zatím nestahuje a argumentuje tím, že opozice stále útočí. Opozice zase říká, že přestane útočit ve chvíli, kdy budou tanky pryč,“ říká blízkovýchodní zpravodaj Českého rozhlasu Břetislav Tureček a dodává:

“Nesmíme zapomenout na jednu věc, tak jako nemůžeme věřit vládě, která už mnohokrát něco jiného říkala a něco jiného konala, nemůžeme věřit ani opozici. Část jí je svolná k nějaké dohodě, kompromisu, jednání, část odmítá cokoliv jiného než pád režimu.“

Jan Prokeš, Břetislav Tureček, Jan Piroch Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme