Syrská armáda se s íránskou a ruskou pomocí údajně chystá k velké ofenzivě

Stovky íránských vojáků zamířily do Sýrie, aby posílily armádu prezidenta Bašára Asada. Uvádí to libanonské zdroje s tím, že se syrské vojsko chystá k velké ofenzivě. Po boku Bašára Asada mezitím už druhý den působí ruské letectvo. Dnes ostřelovalo pozice povstalců, které vycvičila americká CIA. Moskva to ale popírá a tvrdí, že údery ruských letadel mířily výhradně proti Islámskému státu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Sýrie | Zdroj: Reuters

„Dnes provedly ruské vzdušné síly cílené údery proti osmi objektům teroristické organizace Islámský stát na území Sýrie,“ uvedl mluvčí ruského ministerstva obrany Igor Konašenkov.

Přehrát

00:00 / 00:00

Rusko pokračuje ve vojenské operaci v Sýrii druhý den. O bojích mluví Igor Lukeš z Bostonské univerzity a ministr zahraničí Lubomír Zaorálek

Podle západních a povstaleckých zdrojů ale mířilo proti Islámskému státu až několik posledních náletů. Většina zasažených cílů patřila povstalcům, které Západ považuje za umírněné.

Damašek ale tuto klasifikaci odmítá: „Žádné základny Syrské svobodné armády neexistují. Kde jsou ti umírnění, o kterých mluvil Kerry? Není žádný umírněný terorismus či extremní terorismus. Všichni jsou to teroristé,“ uvedl syrský velvyslanec v Rusku Rijád Haddád.

Rusko útočí na města Homs a Hama. Podle odbornice na Blízký východ Ireny Kalhousové je tak zcela zřejmé, že primárním cílem není Islámský stát, který je mnohem víc na východě Sýrie.

„Dnes jsme také opakovaně slyšeli z úst představitelů syrské opozice, že se jedná o útoky na jejich základny a lidi. Pokud by to byly útoky na Islámský stát, tak představitelé syrské opozice by v zásadě neprotestovali,“ myslí si Kalhousová.

Ruské letouny údajně napadly tábor, ve kterém CIA cvičí vzbouřence proti Asadovi

Číst článek

Podle ní se zásahem Ruska prodlužuje životnost Asadova režimu: „Ten je jednou z hlavních překážek toho, aby se situace v Sýrii uklidnila. I samotný Islámský stát je výsledkem toho, že v Sýrii vládne režim, který je nereformovatelný a neváhá útočit proti vlastním občanům a dneska jich zabít skoro 200 tisíc.“

Rusko zvažuje rozšíření leteckých úderů proti Islámskému státu ze Sýrie i do Iráku. Radikálové ovládají velkou část na severu země.

Přehrát

00:00 / 00:00

Ruští představitelé dnes obhajovali zapojení Ruska do vzdušných útoků v Sýrii. O útocích mluví odbornice na Blízký východ Irena Kalhousová

Irácký premiér Hajdar Abádí řekl francouzským médiím, že by ruský zásah přivítal. S šéfem Kremlu Vladimirem Putinem o tom ale zatím nemluvil.

Rusko už dodává Iráku zbraně, například bitevní letouny a vrtulníky.

Rusové ale mají podle Ireny Kalhousové velké výdaje na Krymu a jakékoli válečné operace jsou pro ně velmi nákladné.

„Myslím si, že Rusko nemůže svoji vojenskou operaci v Sýrii příliš rozšiřovat a prodlužovat. Úplně bych nesázela na to, že by docházelo k nějaké mohutné vojenské operaci ještě v Iráku,“ dodává Kalhousová.

Zaorálek vyzval k diplomatickému řešení syrské krize bez ruských leteckých útoků

Číst článek

Ruské letecké údery v Sýrii | Foto: Michal Jindra

Vladimír Kroc, Štěpán Macháček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme