Syrská armáda stupňuje útoky proti demonstrantům

Syrský režim dál brutálně potlačuje protivládní demonstrace. Ve městě Der'á armáda nasadila proti demonstrantům asi pět tisíc vojáků a tanky. Opozice tvrdí, že vláda zahájila skutečnou válku, která má rozdrtit syrské demokraty. Při syrských nepokojích zemřelo za pět týdnů přes 300 lidí, asi polovina z nich za poslední čtyři dny. Režim také uzavřel jižní hranici s Jordánskem, zřejmě aby lidem zabránil prchat do Jordánska.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Protivládní demonstrant hází kámen na projíždějící tank v místě Dará

Protivládní demonstrant hází kámen na projíždějící tank v místě Dará | Zdroj: Reuters

Od světa je odříznuté také město Douma nedaleko Damašku, kde také zasahovaly syrské bezpečnostní síly. „Z místa máme informace pouze od lidí, kteří z Dumy odjedou. Víme, že tam pozatýkali lidi, kteří vycházeli z mešit, prováděli razie v domech. Zatkli celé rodiny,“ říká v rozhovoru s BBC žena jménem Razan.

Do ohniska protestů, města Der'á, dorazilo až pět tisíc vojáků a policistů. Podle opozice tam postříleli nejméně dvacet pět lidí. Syrská armáda ale tvrdí, že ozbrojené síly do Der'á poslala, aby potlačily místní teroristické živly.

Přehrát

00:00 / 00:00

O situaci v Sýrii jsme na Rádiu Česko mluvili s českou velvyslankyní v Damašku Evou Filipi.

Jak na Rádiu Česko uvedla česká velvyslankyně v Damašku Eva Filipi, problémem je, že lidé nemají přístup k nezávislým informacím.

„Co máme potvrzeno od kolegů diplomatů je, že město Der'á je skutečně obklíčené tanky. A jeden náš pracovník, který bydlí v damašské čtvrti Barza, potvrdil, že během pátku a soboty tam došlo k protirežimním demonstracím, ulice byly obsazeny početnými bezpečnostními složkami a po celou dobu se ozývala silná střelba,“ uvedla.

I když, jak Filipi uvedla, existuje určitá podobnost s Libyi, v Sýrii podle ní nejde ani tak o to, kdo chce zůstat u moci, ale spíše o to, kdo jsou demonstranti. „A to je velmi různorodé. Část jsou intelektuálové, kteří chtějí demokracii, otevřenost režimu. Část jsou ale islamisté, kteří zase chtějí více islamizovat Sýrii,“ vysvětlila.

Co se týče zásahu mezinárodního společenství v Sýrii, podle velvyslankyně má v takovýchto situacích společenství menší roli, než je mu přisuzována. „Samozřejmě civilizovaný svět musí odsuzovat násilí, ale ten vhled do reality má dnes asi málokdo,“ dodala s tím, že dění v Sýrii mohou ovlivnit jedině samotní Syřané.

„Jde o to, že vláda a prezident dělají řadu reformních kroků, po kterých volá opozice. Nicméně ta ulice je jakoby předbíhá. Už se to totiž dostalo do fáze, že se trpělivě nepočká na reformy. Vlna revolt už je totiž taková, že ji nezastaví nic,“ přiblížila.

Karolína Koubová, bre Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme