Syrská armáda útočí na Islámský stát v Palmýře, irácké síly se snaží osvobodit Mosul

Syrská armáda vnikla do historického města Palmýra, které ovládá takzvaný Islámský stát (IS). Informovala o tom syrská státní televize. O několik stovek kilometrů jihovýchodním směrem pak začala jiná velká operace proti islamistům – irácká armáda se pokouší dobýt zpět severoirácké město Mosul.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Starověké památky v syrské Palmýře ohrožuje Islámský stát

Starověké památky v syrské Palmýře ohrožuje Islámský stát | Zdroj: Reuters

Boj o Palmýru, kterou islamisté drží od loňského května, začal letos 7. března. Dobýt se ho snaží vojenské jednotky režimu Bašára Asada podporované v postupu ruským letectvem.

Guvernér syrské provincie Homs Talál Barazí informoval, že se armáda rozhodla na město zaútočit ze tří směrů.

Barazí předpovídá, že k „drtivému vítězství v Palmýře“ dojde již v příštích 48 hodinách, jak však poznamenali opoziční aktivisté ze Syrské organizace pro lidská práva (SOHR), vojáci v oblasti čelí tvrdému odporu islamistů.

Palmýra, zahrnutá do seznamu světového dědictví UNESCO, byla ve starověku významnou zastávkou na trase karavan. Dnes leží v poušti a je v ní rozsáhlé a cenné archeologické naleziště. IS archeologickou lokalitu zaminoval a zničil dva chrámy – Belův a Baal-Šaminův.

Pokud IS přijde o oblasti, které ovládl v poušti mezi Palmýrou a iráckou hranicí, zůstane pod jeho kontrolou 30 procent syrského území. Nyní ovládá asi 40 procent, avšak povětšinou řidčeji obydlených míst.

U Mosulu s podporou Kurdů

Vytlačit IS z jeho pozic se snaží i vojáci v sousedním Iráku. Mluvčí irácké armády Jahjá Rasúl uvedl, že začala dlouho očekávaná vojenská operace, jejíž cíl je dobýt severoirácké město Mosul.

Irácké jednotky dnes ráno podle něj získaly kontrolu nad několika vesnicemi na předměstí města Machmúr východně od Mosulu a vyvěsily tam irácké vlajky. Jak mluvčí dodal, Iráčanům ze vzduchu pomáhá koalice v čele se Spojenými státy. Operaci podporují i kurdští bojovníci.

Bližší podrobnosti o operaci armádní mluvčí nezveřejnil. Není tak ani jasné, jak dlouho by tato vojenská akce měla trvat, poznamenala agentura AP.

Bojovník IS drží jeho vlajku v ulicích Mosulu (archivní foto) | Foto: Reuters

Druhé největší irácké město Mosul leží zhruba 360 kilometrů severozápadně od Bagdádu, ozbrojenci z IS město obsadili v červnu 2014.

Mosul je rovněž největším městem v takzvaném chalífátu, který islamisté na dobytých územích vyhlásili. Irácký premiér Hajdar Abádí již loni koncem prosince potvrdil, že po osvobození města Ramádí vládními ozbrojenými silami je nyní na řadě Mosul, připustil ale, že jeho dobývání bude velmi náročné. Někteří američtí a iráčtí představitelé se dokonce domnívají, že se město nepodaří dobýt letos.

Irácká státní televize dnes přerušila svůj pravidelný program a odvysílala oznámení o zahájení operace, zároveň divákům nabídla vlastenecké písně a záběry na vlající irácké vlajky.

V Evropě zřejmě útočí největší teroristická buňka, se kterou se kontinent setkal, varují experti

Číst článek

Prohlášení irácké armády přišlo jen pár dní poté, co Spojené státy oznámily zřízení malého stanoviště dělostřelectva na severu Iráku, které má za cíl chránit iráckou vojenskou základnu v Machmúru. Ta leží asi 70 kilometrů jihovýchodně od Mosulu a je pro útok na město nejdůležitější.

Již dlouhé měsíce se na ní shromažďují stovky vojáků. Podle odborníků jich ale stále není v oblasti na tak velkou operaci dostatečný počet.

Koaliční a iráčtí představitelé odhadují, že na akci bude potřeba osm až 12 brigád, což je 24 tisíc až 36 tisíc vojáků. Zatím jich přitom byly na základnu v Machmúru povolány jen dva až tři tisíce.

Palmýra a Mosul | Foto: Český rozhlas

ČTK, ČRo Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme