Syrská bezpečnost rozehnala protestní tábor v Homsu

Syrská bezpečnost v noci rozehnala protestní tábor ve městě Homs. Na centrálním náměstí tam požadovalo odchod prezidenta Asada deset až dvacet tisíc lidí. Poté, co neuposlechli výzvu k rozchodu, policejní síly proti nim použily slzný plyn i střelbu. O případných obětech zatím nejsou k dispozici žádné informace.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Demonstrace na Hodinovém náměstí v Homsu byla brutálně rozehnána

Demonstrace na Hodinovém náměstí v Homsu byla brutálně rozehnána | Zdroj: Reuters

Tisíce lidí se v Homsu shromáždily na zakázané demonstraci jen den poté, co tam bezpečnost postřílela až 19 lidí. Centrem protestů je Hodinové náměstí, které už ale opozice pojmenovala Tahrír, neboli Náměstí osvobození.

Třičtvrtěmiliónový Homs je v tuto chvíli ve třech okruzích obklíčený armádou a bezpečností. Ministerstvo vnitra vydalo prohlášení, podle kterého země čelí ozbrojené revoltě radikálních islamistů.

Přehrát

00:00 / 00:00

O situaci v Sýrii mluvil v Ozvěnách dne blízkovýchodní zpravodaj ČRo Břetislav Tureček

„Podle všech mediálních zpráv je tam teď klid, nejsou tam žádné demonstrace, žádné větší shluky lidí,“ řekla česká velvyslankyně v Sýrii Eva Filipi.

V metropoli Damašku se zatím neúspěšně snaží demonstranti uspořádat pochod z předměstí do centra města.

Další vývoj v zemi je podle blízkovýchodního zpravodaje Českého rozhlasu Břestilava Turečka obtížné předvídat.

„Já si myslím, že pro Asadův mocenský aparát jde teď o boj o přežití. Takže samozřejmě může pokračovat ještě brutálněji, aby protesty utlumil, protože může jít o přežití doslova, a nikoliv jen politicky.“

„Zároveň ale nabízí opozici opravdu velké ústupky, takže je dost možné, že věci jako zrušení výjimečného stavu, rozšíření práv kurdské menšiny a tak dále mohou naopak to protestní hnutí ve skutečnosti utlumovat, i když to na obrazovkách a ve zpravodajství v tuto chvíli nevidíme,“ upozornil Tureček.

Přehrát

00:00 / 00:00

O aktuální situaci v Sýrii ve Světě o druhé na Rádiu Česko.mp3

Syrský prezident čelí od 18. března největším protestům za 11 let své vlády. O víkendu sice slíbil jisté politické reformy, zároveň ale nechal do demonstrantů střílet. Demonstranti od poloviny března požadovali politické reformy, teď už ale volají po odstranění režimu.

Podle Amnesty International při nepokojích už zemřelo nejméně dvě stě lidí. Demonstrace ale zachvátily i přístavní města Banijás a Tartús na severu Sýrie, částečně metropoli Damašek nebo již dříve město Dará nedaleko hranic s Jordánskem.

„Požadavky se vystupňovaly už v minulosti. Protestovalo se proti korupci. V počáteční fázi by možná stačily částečné ústupky, více pracovních míst, méně korupce. Ale ono se to postupně stupňovalo, také podle toho, co Syřané viděli Egyptě,“ uvedl zahraničně-politický analytik Českého rozhlasu Milan Slezák.

Dodal, že Sýrie je ovládána náboženskou menšinou alávitů, jichž je asi dvacet procent, a k nimž patří prezident Asad.

„Vlastně se to dá pojímat jako vzpoura většinových sunnitů proti menšinovým alávitům, kteří jsou šíité,“ řekl Milan Slezák.

Martin Křížek, Břetislav Tureček, Marika Táborská, Eva Presová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme