Syrská občanská válka zasahuje už i na území, které kontroluje Izrael

V Sýrii dál zuří občanská válka, dnes dopoledne se povstalci přihlásili k pumovému útoku na školu provládních bezpečnostních sil. Podle nich je na místě velké množství obětí. Syrský konflikt se dnes přelil také do sousedního Izraele. Dělostřelecké granáty, které dopadly na jeho území na Golanských výšinách, ale žádnou vážnější škodu nenapáchaly.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Válečná Sýrie

Válečná Sýrie | Zdroj: ČTK

Syrští rebelové vyhodili dopoledne do vzduchu budovu školy v hlavním městě Damašku. Údajně se tam scházelo velení armády a provládních milic šabíha. Povstalci z organizace Ansar al Islám, která se zapojila do povstání proti režimu, prý nastražili do budovy sedm náloží.

„Přesně v 9.35 bylo odpáleno sedm náloží s cílem zasáhnout školu, kterou používali k týdenním plánovacím schůzkám bezpečnostní důstojníci a milice šabíha,“ citovala agentura Reuters vůdce skupiny Ansar al Islám Abú Moaze.

Přehrát

00:00 / 00:00

Situaci v Sýrii i obavy obyvatel Golanských výšin z přelití syrského konfliktu přiblížil blízkovýchodní zpravodaj ČRo Břetislav Tureček.

Blízkovýchodní zpravodaj ČRo Břetislav Tureček uvedl, že zatím není jasné, kolik lidí při útoku zahynulo nebo utrpělo zranění. „Obyvatelé jenom hlásili, že se do oblasti sjížděly sanitky.“

Dnes občanská válka v Sýrii vůbec poprvé vážněji zasáhla také na izraelskou stranu hranice. Ráno dopadlo několik minometných granátů na Golanské výšiny. Tedy do oblasti, kterou Izrael okupuje a kde žijí tisíce židovských osadníků.

Oběti na životech, zranění ani materiální škody granáty nezpůsobily. Dopadly totiž do ovocných sadů nedaleko zemědělské obce, která leží v blízkosti syrských vesnic, kde zuří boje mezi syrskými povstalci a silami loajálními prezidentui Asadovi.

Místní obyvatelé proto mají obavy z dalšího vývoje situace v Sýrii. „Ještě víc než židovští osadníci se obávají místní Drúzové,“ doplnil Tureček, který minulý týden Golany navštívil.

Drúzové, kteří zůstali na Golanských výšinách i po roce 1967, kdy území přešlo pod izraelskou suverenitu, tvoří takřka polovinu místních obyvatel. Nejsou muslimy a tvoří samostatné náboženství.

„Většina z nich žije v obci Madždal Šams a na syrské straně hranice mají své příbuzné. V obci je každou chvíli slyšet výbuchy ze syrské strany, kde proti sobě bojují vojáci a rebelové,“ přiblížil zpravodaj.

Drúzové | Foto: Břetislav Tureček

Jejich obavy podle něj pramení jednak z toho, že mohou být zasaženi granáty, a také z toho, že může přijít velká vlna uprchlíků ze Sýrie prchajících před boji.

„Izraelská armáda už několikrát dala najevo, že by se tomu snažila zabránit. Na druhé straně jsou tam morální apely o tyto běžence se postarat. Každopádně by to byla když ne bezpečnostní, tak určitá ekonomická a sociální krize. I toho se místní obyvatelé bojí,“ dodal.

Břetislav Tureček, bre Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme