Syrská opozice chce pomoci inspektorům OSN dostat se na místa, kde byly použity chemické zbraně

Syrská vláda zatím nepovolila mezinárodním inspektorům přístup na místa, kde měly být použity chemické zbraně. Podle informací syrské opozice útočila chemickou municí armáda, důkazy pro takové tvrzení ale zatím chybí. Světové velmoci a také OSN tlačí na syrský režim, aby umožnil vyšetření útoku na předměstí Damašku. K rychlé akci vyzval inspektory Spojených národů i mluvčí syrské opozice v Istanbulu Chalíd Sálih.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Sýrie. Předměstí Damašku, kde údajně došlo k útoku chemickými zbraněmi | Zdroj: Reuters

„Jsme plně připraveni pomoci inspektorům OSN, aby se dostali na všechna místa, kde byly chemické zbraně nasazeny proti civilistům. Ujišťujeme OSN, že zajistíme bezpečnost členům vyšetřovacího týmu. Nicméně je zásadní, aby se inspektoři do 48 hodin dostali na zasažené místo. Čas utíká a věříme, že se najdou důkazy o tom, kdo chemické zbraně použil proti nevinným civilistům,“ řekl Chalíd Sálih.

Média přinášejí drastické záběry civilistů, údajně obětí útoku u Damašku. Z použití chemických zbraní se navzájem obviňují obě strany konfliktu – syrský režim i povstalci.

Mezinárodní společenství však o údajném středečním útoku zatím dál neví nic určitého. Neví se, zda byly skutečně použity chemické zbraně, ani kdo je za útok zodpovědný.

V místě údajného chemického útoku podle syrských médií propukly tvrdé boje mezi armádou a povstalci. Aktivisté syrské opozice už však odebrali obětem v Damašku vzorky tkání a chtějí je předat inspektorům OSN.

Konflikt v Sýrii má však nejen vojenské, ale také humanitární hledisko. OSN dnes zveřejnila zprávu, že mezi Syřany, kteří před válkou utekli do zahraničí, je celkem milion dětí, z toho 740 tisíc je mladších jedenácti let.

K smutné statistice je potřeba připočítat také sedm tisíc dětí zabitých během konfliktu v Sýrii plus přes dva miliony dětí v řadách vnitřních uprchlíků, tedy těch, kdo utekli do jiných oblastí Sýrie.

Chemické zbraně v Sýrii | Foto: ČTK

Zdeněk Novák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme