Syrská opozice do Ženevy nejede. Nelíbí se jí, že západní země netrvají na Asadově odstoupení

Syrská národní koalice prohlásila, že nepojede na mírovou konferenci do Ženevy. Hlavní opoziční skupině, podporované Západem a vlivnými arabskými zeměmi se nelíbí, že západní země netrvají na tom, aby odstoupil prezident Bašár Asad. Konferenci do Ženevy svolala Organizace Spojených národů na 22. ledna. Mezinárodní vyjednavači by tam chtěli přimět bojující strany ke smíru.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Syrská osvobozenecká armáda bojuje nejen s režimem Bašára Asada, ale i islamistům | Zdroj: Reuters

"Na konferenci Ženeva 2 nepojedeme, dokud se věci pro naši revoluci nevyvinou lépe,“ oznámil Hišám Marwa, jeden z vůdců Syrské národní koalice. Opozice i nadále trvá na odstoupení prezidenta Bašára Asada. Jeho vláda už dříve slíbila, že do Ženevy pojede.

V samotné Sýrii mezitím pokračují boje mezi povstalci a režimem. Na východě země se proti sobě postavily i různé skupiny rebelů. Islamistům napojeným na Al-Káidu vyhlásila válku západem podporovaná Syrská svobodná armáda.

„Islámský stát je stejně krutý a nemilosrdný jako Asadův režim, proto proti nim bojujeme. A nepřestaneme, dokud je nezničíme,“ řekl televizi Al-Džazíra důstojník Syrské svobodné armády Džamál Marúf.

Zastavení islamistů je dnes podle Západu dokonce důležitější než boj proti syrskému režimu.

Zdeněk Novák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme