Syrská opozice dostává záběry vládního násilí na internet jen obtížně

Celý svět s napětím sleduje dění v Sýrii, kde odpůrci režimu prezidenta Bašára Asada svádějí boj s armádou a ozbrojenými složkami. Na internetu je k vidění množství krátkých videoklipů z demonstrací i brutálních zásahů bezpečnostních sil proti civilistům. Často se říká, že právě globální síť pomohla rychlému šíření revolucí v arabském světě. Záběry z dnešní Sýrie se ale na internet nedostávají snadno.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Žena na demonstraci proti Asadovu režimu, která se konala v Libanonu

Žena na demonstraci proti Asadovu režimu, která se konala v Libanonu | Zdroj: ČTK

Hassan sedí u notebooku a přehrává krátký videoklip. Mladý muž v něm leží na zemi a krvácí z rány na hlavě.

„To jsem já na demonstraci v Latakii. Příznivci režimu mě zranili kamenem do hlavy, krvácel jsem tři dny. Tento záběr pak vysílaly mnohé televize,“ vzpomíná Hassan na okamžik, kdy se neplánovaně stal součástí syrské revoluce.

Nejprve byl obětí, potom aktivním účastníkem – stejně jako student Džán, který se stal amatérským kameramanem a natočil několik protivládních demonstrací.

Přehrát

00:00 / 00:00

Reportáž zvláštního zpravodaje Jaromíra Marka o tom, jak se syrští uprchlíci v Turecku podílejí na šíření informací o zásazích Asadova režimu proti civilistům

Světové televize odvysílaly například jeho video, kde lidé skandují: „Není Boha kromě Boha a Asad je jeho nepřítel“.

„Dělal jsem všechno sám, tajně, bez rodičů. Ale byl jsem hrdý, že díky mým záběrům se dostaly informace o dění v Sýrii do celého světa,“ říká Džán.

Oba muži se shodují, že dostat videoklipy na internet není vůbec jednoduché. Síť totiž z velké části kontroluje syrská tajná policie:

„Internet a IT technologie jsou v Sýrii vzácné. Přístup na internet není mezi lidmi běžný. Z tohoto pohledu nebyl nikdo na revoluci připravený. Rychle jsme se ale naučili hledat způsoby, jak dostat informace ven ze země.“

Do Sýrie se pod trestem smrti pašují satelitní telefony s internetovým připojením a ti, kteří ze země prchají, s sebou často berou i nahrávky z demonstrací a videa dokumentující brutalitu Asadova režimu. Tak jako Hassan s Džánem, kteří přešli hranice do Turecka. Odtud s pomocí internetu dál pomáhají syrské revoluci.

Jaromír Marek, krw Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme