Syrská opozice je připravená na jednání s Asadem. Shodla se na tom v Rijádu

Syrská opozice je připravená na lednová jednání s vládou Bašára Asada. Na závěr schůzky v saúdskoarabském Rijádu se na tom shodla více než stovka zástupců opozičních a povstaleckých skupin. Podle společného prohlášení by měl Bašár Asad opustit vedení země na začátku přechodného období a Sýrie by se měla stát demokratickým občanským státem.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Syrský prezident Bašár Asad

Syrský prezident Bašár Asad | Foto: Wikimedia Commons, Wikimedia Commons CC-BY-3.0, Fabio Rodrigues Pozzebom / ABr

„Jednání mezi syrskou opozicí a režimem Bašára Asada budou postavena na ženevských dohodách o vytvoření přechodných vládních struktur a měla by začít v první třetině ledna,“ uvedl Abd al-Azíz Saghír, předseda setkání syrské opozice v Rijádu.

Představitelé syrské opozice, včetně dvou velkých ozbrojených skupin islamistů Džeiš al-Islám a Ahrár aš-Šám, od úterý jednali v Rijádu za zavřenými dveřmi, aby se domluvili na společném postoji před plánovanou schůzkou s delegací syrské vlády.

Jednání probíhalo za mimořádně přísných bezpečnostních opatření v jednom z rijádských hotelů.

Na setkání chyběly džihádistické organizace Islámský stát a An-Nusra, pozvánku ale nedostali ani syrští Kurdové. Podle opozice kurdské jednotky s Asadovým režimem spolupracují.

Povstalecká skupina Ahrár aš-Šám protestovala, že příliš velké slovo dostala Asadem tolerovaná opozice z Damašku. Nakonec ale rijádské prohlášení podepsala.

Štěpán Macháček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme