Syrská opozice ohlásila dobytí strategické letecké základny na severu země

Protivládní ozbrojenci dobyli v Sýrii významnou leteckou základnu na severu země. Ohlásila to syrská exilová opozice. Letiště Taftanáz je druhé největší svého druhu v celé Sýrii. Armáda ho dosud využívala ke vzdušným útokům na rebely jižně od turecké hranice.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Strategická letecká základna Taftanáz na severu Sýrie | Zdroj: Reuters

O Taftanáz už se bojovalo několikrát, tentokrát střety trvaly několik dní. Základnu obsadili ozbrojenci několika radikálních islamistických skupin. Nejsilnější z nich je Fronta an-Nusra, militantní skupina inspirovaná Al-Káidou.

Skupina je složená i ze zahraničních radikálů. Kvůli jejím útokům na civilisty už ji i Spojené státy nedávno zařadily na seznam teroristických organizací. Syřané ale oceňují houževnatost a odvahu těchto ozbrojenců při bojích s vládními jednotkami.

Základna Taftanáz leží v blízkosti severní dálnice spojující města Aleppo a Damašek. Podle exilové opozice syrská vláda stačila včas přemístit desítky vrtulníků, aby rebelům nepadly do rukou.

Břetislav Tureček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme