Syrská opozice se bojí rozpadu státní armády po očekávaném pádu Asada

Občanská válka v Sýrii zuří dál, opozice a její zahraniční zastánci se však už zabývají situací, která nastane po pádu prezidenta Asada. Jednou z probíraných otázek je i osud armády a dosavadního bezpečnostního aparátu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Sýrie. Tanky v Damašku | Foto: Reuters

O jednáních informoval turecký tisk. Panují obavy, že rozklad ozbrojených sil v Sýrii může podnítit náboženskou válku mezi komunitami.

V Iráku po svržení Saddáma Husajna americká okupační správa rozpustila armádu a výrazně tak přispěla k následné občanské válce. Tisíce Iráčanů s vojenskými výcvikem se totiž ocitly bez obživy a pak se přidaly k povstalcům a někdy i k teroristům.

Jak píše turecký tisk, syrská opozice chce takovému scénáři zabránit, a proto je sama proti rozpuštění současných vládních sil sloužících Asadovi. Také americký ministr obrany Leon Panetta prohlásil, že policie i armáda by měly zůstat co nejvíce nedotčené.

V současnosti se ale v Sýrii pořád bojuje a stejně jako rebelové se za brzkého vítěze občanské války označuje i Bašár Asad.

Břetislav Tureček, Kateřina Kozmová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme