Syrská opozice se bude v Istanbulu snažit o sjednocení

Syrská opozice bude dnes v tureckém Istanbulu hledat společnou řeč. Zatím roztříštěná opozice chce urovnat vzájemné spory a dohodnout se na společném postupu proti režimu Bašára Asada. Ten dostal velmi ostrý vzkaz od svého dosavadního spojence. Ruský prezident Dmitrij Medveděv totiž důrazně podpořil misi zmocněnce OSN a Ligy arabských států Kofiho Annana jako možná poslední šanci vyhnout se vleklé a krvavé občanské válce v Sýrii.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Istanbul | Zdroj: Reuters

Kreml krátce před Annanovým příjezdem vydal prohlášení, v němž tvrdí, že syrský prezident Bašár Asad je připraven k dialogu s opozicí, a že je to opozice údajně podporovaná ze zahraničí, kdo dialog brzdí. Syrská opozice trvá na Asadově odstoupení, s jeho vládou vyjednávat odmítá.

Podle zahraničně-politického komentátora Českého rozhlasu Milana Slezáka má Moskva stále silné vazby s Bašárem Asadem:

Přehrát

00:00 / 00:00

O situaci v Sýrii mluvil na Rádiu Česko zahraničně-politický komentátor Českého rozhlasu Milan Slezák

„Je to jediný kloudný spojenec, který Rusku v této části světa zůstal. Je to spojenec, jemuž lze prodávat ruské zbraně, a to velmi výhodně. Desetina ruského zbrojního exportu jde právě do Sýrie. Rusko má dále v Sýrii jedinou středomořskou námořní základnu. Rusko má proto velmi mnoho důvodů podporovat Bašára Asada, kterého zná. Neví, kdo by se dostal místo něj do Damašku.“

Slezák ale upozorňuje i na to, že se již dříve objevily signály o tom, že ruská podpora Asadovi není nekonečná.

„Již před zhruba třemi měsíci vyzval prezident Medvěděv nepřímo Bašára Asada k odchodu, když řekl, že je jasné, že se Asad musí buď změnit, nebo odejít. Signálů, že Bašára Asada Moskva nepodporuje bezvýhradně, bylo více,“ uvádí Slezák.

Syrskou opozici spojuje nenávist k Bašáru Asadovi a touha sesadit ho a zmocnit se vlády. V syrské národní radě se má ale spojit 240 různých organizací.

Mezitím se v Sýrii nadále tvrdě bojuje a podle organizace Human Rights Watch syrský armáda vytváří z civilistů živé štíty. Videozáběry prý potvrzují, že před vojskem a obrněnými automobily pochodují civilisté. Opozice tvrdí, že potřebuje nutně zbraně, má-li zvítězit. Západní státy to ale odmítají, protože se bojí občanské války.

Martina Mašková, pir Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme