Syrská opozice se pokouší sestavit vlastní vládu, chce demonstrovat jednotu

Syrská opoziční koalice se pokusí sestavit svou vlastní vládu. Ta by měla řídit život v těch oblastech Sýrie, které opoziční síly ovládají. Podobná jednání v minulosti už dvakrát zkrachovala a i nyní existují pochybnosti o smyslu takovou vládu vůbec sestavovat.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Rozbombardovaná Sýrie

Rozbombardovaná Sýrie | Foto: Mustafa Karali | Zdroj: ČTK

Případné hlasování o premiérovi se očekává nejspíše v úterý. Na post dočasného premiéra kandiduje 12 lidí, ale pouze dva z nich žijí na opozicí dobytém severu Sýrie, zbytek pobývá v exilu.

Pro syrskou opozici je však velmi důležité ustavit si vládu, byť dočasnou. Potřebuje demonstrovat hlavně Západu to, že je jednotná. Západní sponzoři pak budou vědět, komu případně poslat peníze či zbraně.

Přehrát

00:00 / 00:00

O pokusu syrské opozice sestavit vlastní vládu mluvil ve vysílání Českého rozhlasu Plus komentátor Českého rouzhlasu Milan Slezák

Od počátku konfliktu trvá soustavný tlak na opozici zejména z Turecka, ale i dalších zemí, aby se sjednotila. Za celé dva roky od počátku povstání se jí to ale nikdy úplně nepodařilo. Jednota, která se v poslední době jakžtakž vytvořila, je vykoupena tím, že se smísily elementy, které jsou sjednocené čistě uměle.

V opozici jsou radikální islamisté a naproti nim liberálové, kteří by si přáli jakousi obdobu západní společnosti, jsou v ní socialisté i lidé, kteří by si přáli víc práv pro menšiny. Pokud by se této koalici podařilo skutečně ujmout moci v Sýrii, umělá jednota by přestala splňovat svůj původní účel a rozpadla by se zřejmě na jednotlivé politické směry.

V souvislosti se Sýrií se dnes pozornost upírá také do amerického Kongresu. Jeho významný člen Eliot Engel podle agentury Reuters předloží návrh zákona, který počítá s tím, že Spojené státy budou cvičit a vyzbrojovat syrské vzbouřence.

To prezident Barack Obama dosud odmítá s odůvodněním, že by se zbraně mohly dostat do rukou radikálních islamistů. Evropská unie na summitu obdobné rozhodnutí odložila na tento týden.

Milan Slezák, Kateřina Kozmová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme