Syrská opozice se schází v Rijádu. Snaží se sjednotit hlas před mírovými rozhovory

Syrské opoziční skupiny se v Rijádu pokoušejí sjednotit svůj hlas před blížícími se mírovými rozhovory. Na jednání, které by mělo trvat tři dny, pozvala Saúdská Arábie 65 zástupců opozice – politiků i vojenských velitelů.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bojovníci Syrské svobodné armády pokračují v bojích

Bojovníci Syrské svobodné armády pokračují v bojích | Zdroj: Reuters

Konference se účastní například Národní koalice syrských revolučních a opozičních sil, což je široké uskupení, které usiluje o svržení režimu současného syrského prezidenta Bašára Asada.

Toto uskupení je volně spojené se Syrskou svobodnou armádou, jejíž velitelé také přijeli.

Přehrát

00:00 / 00:00

Snahy syrské opozice o sjednocení přiblížil blízkovýchodní zpravodaj ČRo Štěpán Macháček

Další zúčastněnou skupinou je Národní koordinační výbor demokratické změny, což je opozice sídlící v Damašku, kterou však Asadův režim toleruje.

Přijeli také velitelé islamistických povstaleckých skupin, které však zároveň bojují v Sýrii proti Islámskému státu.

Samotný Islámský stát přizván nebyl, stejně jako Fronta an-Nusrá, která je syrskou odnoží teroristické organizace Al-Káida. A možná poněkud překvapivě nebyli přizvaní ani Kurdové, jejichž jednotky hrají v syrské občanské válce také důležitou roli.

Účastníci schůzky se v Rijádu pokusí najít společnou pozici pro blížící se mírové rozhovory a jednání o budoucnosti země.

Důležité je, že setkání se koná právě v Saúdské Arábii – která je hlavním sponzorem většiny povstaleckých skupin a má tedy páky, jak je k hledání společné řeči přimět – i to, že se ho kromě politiků účastní i vojenští velitelé.

V minulosti totiž jednání komplikovaly pochyby ohledně vlivu politiků na reálné dění. To by teď mělo být jinak.

K hledání společného hlasu opozici nutí i zářijový vstup Ruska do syrského konfliktu. Rusko vojensky podporuje stávající syrský režim, a tím spíš opozice potřebuje postavit proti Asadovi někoho, s kým se dá jednat.

Na rijádskou schůzku reagoval velmi podrážděně Írán, který je dalším spojencem Asada. Podle něj setkání podkopává nadcházející mírové rozhovory. Navíc Írán špatně snáší, že opozici organizuje Saúdská Arábie, která je na Blízkém východě hlavním íránským „sokem“.

Tato reakce – do jisté míry očekávatelná – však jen těžko může snahy syrské opozice o sjednocení ohrozit.

ČRo, Štěpán Macháček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme