Syrská opozice vyjednala ve Vídni příměří pro Ghútu. Garantem bude Rusko, tvrdí její zástupci

Syrská opozice a vláda se dohodly na příměří pro východní Ghútu u Damašku. Zbraně mají podle agentury DPA utichnout ještě v pátek. O dohodě agenturu informoval mluvčí opoziční delegace Ahmad Ramadán. Podle agentury Reuters, která získala informace z jiného zdroje, začne příměří platit až v sobotu ráno. Rusko podle nich navíc mělo poskytnout opozici záruku, že syrskou armádu donutí příměří plnit.

Vídeň Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Fotografie ze syrského města Ghúta | Foto: Bassam Khabieh | Zdroj: Reuters

„Vyjednávací tým (opozice – pozn. red.) dostal od Ruska slib. Příměří začne platit po dnešní půlnoci," sdělil Reuters člen vojenského výboru Syrské svobodné armády Ajmán Asámí.

Východní Ghúta je poslední oblastí v blízkosti Damašku ovládaná opozicí. Žije tam na 400 tisíc lidí a syrská armáda ji obléhá čtyři roky, což komplikuje humanitární dodávky obyvatelstvu.

Agentura Reuters napsala, že pět států, které v syrském konfliktu stojí za opozicí, předalo OSN návrh pro příští rozhovory. Dokument neobsahuje zmínku o osudu syrského prezidenta Bašára Asada. Podle Reuters vládní vyjednávač ve Vídni návrh zamítl jako ‚naprosto nepřijatelný‘, nesouhlasí s ním ani opozice.

Blízký východ v roce 2018: na co zaostřit? Velké plány Saúdů, noční můra v Jemenu i vítězný Írán

Číst článek

Text je míněn jako doporučení prostředníkovi rozhovorů zmocněnci OSN pro Sýrii Staffanovi de Misturovi. Vypracovaly ho USA, Jordánsko, Británie, Francie a Saúdská Arábie.

Podle Reuters země navrhují ‚praktický postup‘, který umožní pomalé politické změny v Sýrii. De Mistura má vyjednávače zaměřit na změnu ústavy a zorganizování voleb, na něž dohlédne OSN a jichž se zúčastní jak Syřané na území Sýrie, tak ti, kteří odešli. O Asadovi se dokument nezmiňuje, ale doporučuje, aby ústavní změny umožnily oslabení prezidentských pravomocí ve prospěch silnějšího parlamentu. Vyzývá se v něm dále k odchodu zahraničních bojovníků ze Sýrie, což je odkaz na Íránem podporované šíitské oddíly.

Rozhovory ve Vídni v pátek končí a příští týden se má na pozvání Ruska v Soči konat akce zvaná syrský mírový kongres. Rusko na ni pozvalo 1600 lidí. Opoziční delegace, která byla nyní ve Vídni, má svou účast potvrdit až po vídeňských jednáních.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme