Syrská opoziční koalice přišla o svého vůdce, Chatíb rezignoval

Syrskou opozici potkal další problém. Jen čtyři měsíce po nástupu do funkce rezignoval vůdce Syrské národní koalice Muáz Chatíb. Stalo se tak za situace, kdy rozpolcenost stále oslabuje i vojenské složky opozice, které se už rok a půl snaží svrhnout syrský režim Bašára Asada.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Předseda Nové Národní koalice opozičních sil a syrské opozice Muáz Chatíb

Předseda Nové Národní koalice opozičních sil a syrské opozice Muáz Chatíb | Foto: Thibault Camus | Zdroj: ČTK

Jako hlavní důvod rozhodnutí Chatíb zmínil, že má nedostatek podpory ze zahraničí, že syrskou opozici podporují různé skupiny s protichůdnými zájmy a že podpora není dostatečná k tomu, aby syrská opozice Asadův režim svrhla.

Loni v létě zdůvodnil svůj odchod úplně stejně frustrovaný Burhán Ghalijún, šéf tehdejší Syrské národní rady.

Přehrát

00:00 / 00:00

O odstoupení vůdce syrské opoziční koalice informoval zpravodaj ČRo na Blízkém východě Břetislav Tureček

Sunnitský duchovní Muáz Chatíb v prohlášení také uvedl, že se mu proti režimu bude bojovat lépe, když bude mimo organizované struktury, tedy mimo Syrskou národní koalici. Ta přitom vznikla teprve loni v listopadu, a to pod silným tlakem zejména Spojených států, aby sjednotila rozhádanou syrskou opozici.

Nad Chatíbovou rezignací vyjádřil lítost americký ministr zahraničí John Kerry, současně ale řekl, že Washington bude dál spolupracovat se syrskou opozicí i bez Chatíba. Právě Kerry se přitom s Muázem Chatíbem asi před dvěma týdny sešel v Římě a světová média jejich setkání interpretovala jako jasnou podporu nového šéfa americké diplomacie šéfovi syrské opozice.

Rozklíženost syrské opozice je velkou překážkou pro řadu západních zemí, které nevědí, koho z Asadových odpůrců vlastně mají podporovat , ani komu posílat zbraně. V Sýrii jsou totiž desítky různých milicí, které bojují proti režimu, ale také už mezi sebou navzájem.

Ministři zahraničí zemí Evropské unie se den před Chatíbovou rezignací nedokázali shodnout, zda vyzbrojovat syrské povstalce a omezit tak rozsah embarga na dovoz zbraní do Sýrie.

Břetislav Tureček, mta Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme