Syrská válka má stále silnější dopady také na obyvatele sousedních zemí

Občanská válka v Sýrii se přelévá i do okolních zemí. Syrské boje se totiž nevyhýbají pohraničním oblastem, a stále častěji se dokonce přenášejí i za hranici. To platí o hlavně o Libanonu, i když syrský konflikt zasahuje také do života Turků. Těžiště války leží ve vnitrozemí Sýrie, jenže odtud zase míří do bezpečí v cizině tisíce uprchlíků.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Násilím zmítaná Sýrie

Násilím zmítaná Sýrie | Foto: Turkpix | Zdroj: ČTK

Zhruba 150 tisíc lidí už uprchlo ze Sýrie do sousedních zemí. OSN ale upozorňuje, že dalších asi 1,5 milionu jsou lidé, kteří také uprchli ze svých domovů, ale nikoli do zahraničí. Takže nesplňují definici uprchlíka, ale jsou to vlastně vnitřně přesídlení lidé.

Blízkovýchodní zpravodaj ČRo Břetislav Tureček upozornil, že o vývoji v Sýrii svědčí to, že se lidé, kteří před lety přišli do Sýrie ze sousedního Iráku, kde byla občanská válka, začínají do Iráku vracet.

Přehrát

00:00 / 00:00

Vývoj v Sýrii a jeho dopady na okolní země sleduje blízkovýchodní zpravodaj ČRo Břetislav Tureček, který byl hostem Rádia Česko

„OSN napočítala si 12 tisíc iráckých uprchlíků, kteří teď usoudili, že jejich původní země je mnohem bezpečnější a odcházejí ze Sýrie na východ,“ řekl na Rádiu Česko.

Připomněl, že syrský konflikt se přelévá i do dalších zemí. Jak na turecké, tak na libanonské hranici byly zaznamenány už desítky incidentů, kdy jak syrští povstalci, tak syrská vláda stříleli na území sousedního státu.

Libanon se teď také zabývá problémem asi pěti vesnic na severu země, kde si syrští rebelové vytvořili základnu a útočí z nich zpátky do své země. Libanonský tisk píše, že následné odvetné útoky syrské armády pak způsobují utrpení i místním, libanonským vesničanům.

Turecký tisk zase informuje, že Turecko nevylučuje vojenskou akci proti kurdským povstalcům na východě Sýrie. Přibývá totiž zpráv, že některá syrská města a vesnice obsadily během tamní občanské války ozbrojené kurdské skupiny, které jinak bojují hlavně proti turecké vládě.

Syrský režim v minulosti častokrát podporovat ozbrojené Kurdy z Turecka, aby tak vyvinul tlak na svého severního souseda. Ankara teď ale s obavami sleduje, jak kurdští povstalci získávají na síle i v rámci povstaleckého hnutí proti Asadovu režimu. Tímto vývojem v regionu obývaném Kurdy už se proto zabývalo i nejvyšší turecké vedení.

Břetislav Tureček, bre Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme