Česko 0:0 Rakousko

Syrská vláda a opozice se navzájem obviňují ze zabití francouzského novináře

Francouzský kameraman Gilles Jacquier se stal prvním novinářem, který zahynul při práci v rozbouřené Sýrii. Zabila ho střepina, když natáčel provládní demonstraci ve městě Homs. Zranění utrpělo asi 25 dalších lidí. Syrská vláda a povstalci se teď navzájem obviňují, kdo má smrt reportéra na svědomí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Francouzský novinář Gilles Jacquier | Zdroj: Reuters

Francouz patřil k jedné ze dvou skupin novinářů, které syrská vláda pustila pod mezinárodním tlakem do Homsu. V doprovodu vládního aparátu žurnalisté mimo jiné sledovali demonstraci na podporu prezidenta Bašára Asada. Krátce poté je zasáhly granáty.

Vláda tvrdí, že útočili opoziční teroristé, kteří chtějí zahraniční média odradit od ukazování syrských oficiálních postojů. Opozice naopak obvinila vládu, která prý chtěla útokem na novináře a vlastní lidi zdiskreditovat odpůrce režimu.

Přehrát

00:00 / 00:00

Pařížský spolupracovník ČRo Jan Šmíd ve Světě o osmé

Většina novinářů musela Sýrii opustit nebo do ní vůbec nemá přístup. Několik novinářů ale možnost natáčet v Sýrii mělo a v zemi bylo zcela legálně. Jako právě Gilles Jacquier. Syrskými úřady ale v tomto případě nebyli novináři dostatečně chráněni.

Gilles Jacquier měl za sebou již řadu misí. Reportoval z válek v Iráku, Kosovu či Afghánistánu. Za svou práci získal cenu za investigativní žurnalistiku Alberta Londrese. Francouzská vláda nyní žádá, aby se jeho ostatky bezpečně dopravili do Francie.

Jan Šmíd, Břetislav Tureček, ak Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme