Syrská vláda odmítá do obležených měst vpustit humanitární pomoc OSN

Syrská armáda postupuje v tažení proti demonstrantům. Damašek trvá na tom, že se jen brání zahraničním teroristickým skupinám. Ale na internetu se objevují videa z klidných protestů, které policie rozhání obušky a účastníky zatýká. Odmítá také do obležených oblastí vpustit konvoje OSN s humanitární pomocí.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Syrská armáda hlídá vchod do města

Syrská armáda hlídá vchod do města | Foto: AFP

Syrský prezident Bašár Asad sice přislíbil generálnímu tajemníkovi OSN Pan Ki-Munovi, že umožní humanitárním konvojům vjezd do měst, z nichž některá jsou obležená už řadu týdnů. Ale na poslední chvíli si to syrské úřady rozmyslely a beze slova vysvětlení odmítly konvoje do měst vpustit.

OSN přitom chtěla dovézt do měst zdravotnický materiál a další základní potřeby a právě vyhodnotit situaci obyvatelstva.

Přehrát

00:00 / 00:00

Aktuální situaci v Sýrii přiblížil v Odpoledním Radiožurnálu Ondřej Bouda ze zahraniční redakce.

Navíc v obležených městech a čtvrtích vypíná vláda mobilní sítě, internet i elektřinu, takže moc zpráv nemohou posílat ani samotní obyvatelé. Podle vyjádření oficiálních míst armáda stupňuje boj proti ozbrojeným teroristům. To podle pozorovatelů znamená, že tanky obsazují další a další města a střelba se už ozývá i z některých předměstí Damašku.

Aktuální situace v Sýrii se ale jen velmi těžko zjišťuje. Zahraniční novináři mají do země zakázaný přístup. A ani mezinárodní humanitární pracovníci se nedostanou do vzbouřených měst.

Sankce EU platí, vojenský zásah zatím reálný není

Západní státy Sýrii sice vyhrožují, ale konkrétní vojenský zásah zatím podle pozorovatelů příliš reálný není. Na druhou stranu Evropská unie zavedla ekonomické sankce proti 13 syrským představitelům a neumožní jim cestovat na své území. Jde o některé Asadovy příbuzné, kteří údajně režim financují a jsou mezi nimi i vysocí armádní důstojníci.

Navíc vstoupilo v platnost zbrojní embargo a další opatření, které mají režimu zkomplikovat krvavou práci. Je zajímavé, že na seznamu hříšníků zatím není samotný prezident Bašár Asad, ale může na něj být samozřejmě kdykoliv doplněn.

Vláda sankce bagatelizuje

Prezidentův poradce sankce bagatelizoval s tím, že jen co armáda znovu nastolí pořádek, bude šance jednat o jejich zrušení.

Z celého rozhovoru, který poskytl americkému deníku New York Times, je patrné, že si syrské politické špičky myslí, že to nejhorší mají za sebou a že dokážou lidové povstání potlačit.

Podle pozorovatelů v tom ostatně mají praxi. V roce 1982 nechal Asadův otec srovnat se zemí celé jedno vzbouřené město, a tehdy zahynulo minimálně 10 tisíc ale podle některých odhadů až 40 tisíc lidí.

Asadova manželka prý uprchla

Na druhou stranu úplně jistí si svým vítězstvím pravděpodobně nejsou. V arabských médiích se objevila informace, že Asadova manželka se spolu s jejich třemi dětmi vrátila do rodné Británie.

V tajnosti se měla vydat za svými rodiči a distancovat se tak od šíleného řádění jejího manžela. Kvůli hrozbě odvetných útoků má být obklopena tělesnými strážci a místo jejího pobytu je tajné.

Ondřej Bouda, bre Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme