Syrská vláda přistoupila na mírový plán Annana, opozice je k plnění skeptická

Syrská vláda přistoupila na šestibodový plán zmocněnce OSN a Ligy arabských států Kofiho Annana na řešení krize v Sýrii. Podporují ho také Čína a Rusko. Syrská opozice ale příslibu skeptická a pochybuje, že ho vláda splní.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zvláštní představitel OSN a Ligy arabských států pro Sýrii Kofi Annan

Zvláštní představitel OSN a Ligy arabských států pro Sýrii Kofi Annan | Zdroj: Reuters

„Dostal jsem odpověď od syrské vlády, kterou dnes zveřejním. Je pozitivní a doufáme ve spolupráci," uvedl v Pekingu Kofi Annan. Podle něj jde o důležitý první krok na dlouhé a obtížné cestě k ukončení bojů.

Syrská vláda přistoupením na Annanův plán souhlasí mimo jiné s okamžitým příměřím pod dohledem OSN, stažením armádních jednotek z obydlených oblastí nebo umožněním přístupu humanitární pomoci obyvatelstvu. Režim by měl také propustit politické vězně, povolit demonstrace a volný pohyb novinářů.

Přehrát

00:00 / 00:00

Mírový plán pro Sýrii jsme na Rádiu Česko rozebrali se zahraničně-politickým analytikem Čro Milanem Slezákem

Mírový plán ale syrskému prezidentovi neurčuje žádné termíny ani ho nevyzývá k odevzdání moci. Jakou sílu mají Assadova slova tak podle americké ministryně zahraničí Hillary Clintonové prokáží až jeho činy.

Zástupci syrské opozice, stejně tak jako znalci poměrů moc nevěří, že příslib vlády budou následovat činy. V nemocnici v Homsu mezitím přibývají ranění. OSN dostala zprávu, že prolévání krve v Sýrii pokračuje, počet obětí podle nejnovějších odhadů dosáhl devíti tisíc.

Annanův plán za cenu zmírnění požadavků

Zahraničně-politický analytik Čro Milan Slezák na Rádiu Česko upozornil, že Annanův plán k řešení syrského konfliktu je krokem, kterého je dosaženo za cenu značného zmírnění požadavků mezinárodního společenství a arabských států.

„V plánu se například praví, že politický proces má vyústit v to, že se budou uznávat aspirace a zájmy syrského lidu. Už nejde o to, co se objevilo v průběhu snah o zprostředkování, kde se jasně říkalo, že v průběhu 14 dnů se musí Asad setkat s opozicí a musí nastat smysluplný politický dialog,“ přiblížil na Rádiu Česko.

Slezák připomněl, že plán je vstřícný vůči Asadovi ještě ve dvou věcech. „Nestanovuje žádné ultimátum, žádnou lhůtu, do níž by se měl starat o zájmy syrského lidu. A už vůbec se tam nezmiňuje klíčový požadavek předchozího arabského plánu řešení situace v Sýrii, kterým je odstoupení Asada a předání moci,“ dodal s tím, že právě v této souvislosti může plán narazit u syrské opozice, které také připadá nedostatečný.

Patricie Polanská, Tomáš Pavlíček, Silvie Třeslínová, bre, Simona Bartošová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme