Syrská vláda pustí humanitární pomoc do Madáji, kde lidé hladoví

Syrská vláda se rozhodla pustit kamiony s humanitární pomocí do obléhaného města Madájá, kde lidé začali umírat hlady. Informovala o tom dnes OSN, podle níž začne do města pomoc proudit během několika dní.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pro hry dětí v některých syrských městech jsou kulisami trosky (ilustrační snímek z města Douhá)

Pro hry dětí v některých syrských městech jsou kulisami trosky (ilustrační snímek z města Douhá) | Zdroj: Reuters

Mezinárodní výbor Červeného kříže hodnotí situaci v syrském městě Madájá jako mimořádně kritickou. Fotografie vyhladovělých dětí právě z tohoto města obletěly svět především na sociálních sítích.

Městečko Madájá je v oblíčení vládních vojsk a nejspíš i jednotek šíitského hnutí Hizballáh už několik měsíců a praticky bez jakýchkoliv dodávek potravin a zásob.

Přehrát

00:00 / 00:00

Blokáda je v syrském konfliku bohužel obvyklou zbraní, vysvětluje Jaromír Marek

Podle některých svědectví lidé jedí listí a trávu. Svět teď také obletěly fotografie na kost vychrtlých mrtvých, včetně malých dětí.

Jak ale upozorňuje mluvčí Mezinárodního výboru Červeného kříže Pawel Krzysiek, informace o mrtvých není možné v tuto chvíli ověřit. Stejně tak ani pravost fotografií. Podle něho je teď prioritou, aby se tam dostala humanitární pomoc.

V syrském konfliktu se blokády staly používanou zbraní. Po měsících jednání se podařilo na konci prosince evakuovat 300 rodin z jiných obležených obcí, šíitských vesnic Foua a Kafraja, které jsou v obležení také dlouhé měsíce.

Tam je ale situace opačná. Tyto vesnice jsou naopak obleženy islamisty a syrská armáda se snaží obce zásobovat.

ČTK, Jaromír Marek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme