Syrská vláda má právo převzít kontrolu, prohlásil Putin. Idlib je podle něj třeba zbavit radikálů

Syrská vláda má právo znovu získat kontrolu nad celým územím Sýrie. Prohlásil to dnes ruský prezident Vladimir Putin v Teheránu během třístranné schůzky se svými protějšky z Turecka a Íránu. Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan vyzval ke klidu zbraní v syrské provincii Idlib, kterou chce syrská vláda znovu dostat pod svou kontrolu. Putin se vyslovil proti příměří. Pro pokračování bojů o poslední povstaleckou baštou v Sýrii je také Írán.

Teherán Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ruský prezident Vladimir Putin během tiskové konference po schůzce s prezidenty Íránu a Turecka. 7.9.2018 | Foto: Kirill Kudryavtsev | Zdroj: ČTK/AP

Syrská vláda „má právo převzít kontrolu nad celým svým národním územím a má tak učinit,“ prohlásil v pátek šéf Kremlu na schůzce věnované situaci v Sýrii.

Turecký prezident Erdogan naopak vyzval k příměří. „Pokud bychom tu dospěli k vydání prohlášení o příměří, byl by to jeden z nejvýznamnějších výsledků tohoto summitu a znamenalo by to velkou úlevu pro civilní obyvatelstvo,“ prohlásil Erdogan.

Nesouhlas s příměřím

Putin však dal najevo nesouhlas s příměřím v Idlibu, přičemž poukázal na to, že bojovníci z fronty An-Nusra a Islámského státu nejsou součástí mírových rozhovorů. Hlavním úkolem je zbavit Idlib radikálů, řekl ruský prezident a upozornil, že je nepřijatelné využívat civilisty jako záminku pro ochranu teroristů. Zároveň však zdůraznil, že jakékoli řešení musí brát v potaz situaci civilistů. Podle agentury Reuters Putin vyjádřil naději, že povstalci sami složí zbraně a vzdají se.

‚Stovky střel a urputné střety.‘ Asadova armáda útočí nedaleko izraelských hranic na povstalce

Číst článek

Dnešní rozhovory podle hlavy ruského státu byly konstruktivní. Hovořilo se podle něj také o „postupné stabilizaci“ bezpečnostních zón v Sýrii.

Íránský prezident Hasan Rúhání na úvod teheránského summitu prohlásil, že boj proti „terorismu“ na severozápadě Sýrie je nevyhnutelný, ale neměl by působit utrpení civilistům. Boje budou podle něj pokračovat, dokud Sýrii neopustí všichni radikálové.

Nová vlna uprchlíků

Summit může rozhodnout o osudu poslední povstalecké bašty kolem Idlibu, v níž žijí asi tři miliony lidí. Mnozí pozorovatelé se obávají humanitární katastrofy v případě vojenské ofenzivy. Rúhání prohlásil, že „ohně války a krveprolití v Sýrii se blíží ke konci“, napsala agentura AP.

Podle Erdogana by útok na Idlib vyústil v „pohromu“ a „masakr“. Turecko se obává nové vlny uprchlíků z oblasti nedaleko svých jižních hranic. Erdogan řekl, že kapacita jeho země pro přijetí uprchlíků byla vyčerpána. Ankara má na severu Sýrie stovky vojáků, které na základě loňské dohody dohlížejí na udržení stability.

Zleva: ruský prezident Vladimir Putin, íránský prezident Hasan Rúhání, turecký prezident Recep Tayyip Erdogan. 7.9.2018 | Zdroj: ČTK/AP

V Sýrii mají na 2000 vojáků také Spojené státy a íránský prezident Rúhání dnes řekl, že americká intervence musí skončit. Írán stejně jako Rusko podporuje režim syrského prezidenta Bašára Asada, zatímco Turecko stálo na straně protivládních ozbrojenců. Erdogan dnes vyzval k nalezení „racionálního řešení“, které by bralo v potaz obavy všech zúčastněných.

Syrská Al-Káida

V provincii Idlib a sousedních provinciích ovládaných povstalci je podle odhadů 10 tisíc bojovníků. Jednou z dominantních skupin na místě je Haját Tahrír aš-Šám (HTS), která je označována za syrskou Al-Káidu. Moskva a Damašek již několik dní bombardují cíle v této oblasti.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme