Syrská vláda údajně začala stahovat vojáky, opozice hlásí ostřelování

Už jen hodiny zbývají do chvíle, která se má stát prvním testem pro mírový plán OSN, na který přistoupila syrská vláda. Její vojska by se měla během dneška stáhnout z obydlených oblastí, čtvrteční ráno pak má přinést úplný klid zbraní jak na straně vládních, tak opozičních jednotek. Na řadě míst se ale stále bojuje. Syrský ministr zahraničí dnes v Moskvě uvedl, že armáda už stáhla své jednotky z některých měst.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Syrský ministr zahraničí Valíd Mualim se svým ruským protějškem Sergejem Lavrovem v Moskvě

Syrský ministr zahraničí Valíd Mualim se svým ruským protějškem Sergejem Lavrovem v Moskvě | Zdroj: Reuters

Syrský ministr zahraničí Valíd Mualim po setkání se svým ruským protějškem Sergejem Lavrovem v Moskvě uvedl, že vláda v Damašku začala plnit mírové podmínky zvláštního zmocněnce OSN Kofiho Annana ohledně zastavení bojů a začala stahovat své jednotky z některých měst.

Lavrov svému kolegovi na oplátku doporučil, aby vláda prezidenta Bašára Asada důsledněji plnila mírovou dohodu. Zároveň vyzval syrskou opozici, aby dala záruky Annanovi, že příměří skutečně dodrží.

Přehrát

00:00 / 00:00

Vývoj situace v Sýrii přiblížil v Ozvěnách dne blízkovýchodní zpravodaj ČRo Břetislav Tureček.

Blízkovýchodní zpravodaj ČRo Břetislav Tureček v Ozvěnách dne upozornil, že právě Rusko může ovlivnit přístup Damašku k mírovému plánu.

„Ukazuje se, že pokud má někdo na postup syrského vedení nějaký vliv na mezinárodní scéně, tak už je to vlastně asi jedině Rusko, které může nechat otevřené možnosti pro Damašek, zároveň Moskva může nasměrovat Sýrii k dalšímu postupu. Jinými slovy, Rusové mohou dát od Syřanů ruce pryč a tím zčásti určit, jak mají jednat,“ uvedl.

Připomněl, že přestože syrský ministr zahraničí tvrdí, že se na některých místech vládní síly stahují, z dostupných informací vyplývá, že se v Sýrii dál bojuje. Vládní síly podle opozičních zdrojů ostřelují povstalecké pozice v provinciích Hamá a Homs. Naopak vláda zase hlásí několik zabitých vojáků ze strany rebelů.

„Ten dnešní vývoj může být do určité míry smíšený, nedá se jednoznačně říci, že Sýrie ignoruje své závazky. Vývoj nabízí celou řadu vyústění,“ dodal.

Připomněl, že mírový plán už před několika dny narušila syrská vláda, když přišla s požadavkem, se kterým se původně nepočítalo. Požádala opozici o písemné záruky, že ukončí boje. Ta to ale odmítla. Podle zpravodaje mohla mít syrská vláda k požadavku dva důvody. Jednak získat více času k potlačení rebelů v některých oblastech a zároveň tím zčásti přehodit odpovědnost na povstalce.

„A dnešní krok Valída Mualima, kdy požádal Kofiho Annana, aby se zaručil za syrské povstalce, je mistrný tah ze strany Damašku, jak se zříci odpovědnosti za to, co se do dnešní půlnoci stane,“ uvedl.

Turecko by prý mohlo do syrské krize zapojit NATO

Číst článek

Napětí roste i na syrsko-turecké hranici. V pondělí syrští vojáci stříleli i na uprchlický tábor v Turecku. Při incidentu údajně byli zabiti dva lidé a několik dalších utrpělo zranění.

Turecký tisk napsal, že v tuto chvíli Turecko zvažuje vytvoření humanitárních koridorů nebo nárazníkové zóny v sousední arabské zemi.

Břetislav Tureček, Veronika Sedláčková, bre Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme