Syrská vláda vyzvala opozici ke složení zbraní, sama pokračuje v raziích

Obyvatelé Sýrie dostali týden na beztrestné odevzdání svých zbraní. Vláda v Damašku touto amnestií zareagovala na skutečnost, že v opozičním hnutí přibývá ozbrojených skupin, které útočí na vládní jednotky.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Demonstrace proti prezidentovi Bašáru Asadovi v Hule nedaleko Homsu | Zdroj: Reuters

Samotný režim prezidenta Asada ale zatím nijak nedává najevo, že by měl vyhovět výzvě Ligy arabských států a stáhnout z ulic obrněnou techniku. Jen během pátku tak při raziích zahynulo dalších 15 lidí, většina z nich ve městě Homs.

Přehrát

00:00 / 00:00

Česká velvyslankyně v Damašku Eva Filipi v pořadu Stalo se dnes

Týdenní lhůta na složení zbraní má začít platit v sobotu. Lidé, kteří se přihlásí, prý budou velmi rychle propuštěni na svobodu. Nabídka se prý ale netýká těch Syřanů, kteří už se dopustili nějakého zločinu.

Opozice tvrdí, že slib amnestie je pouze dalším trikem Asadova režimu. Vláda také zatím fyzicky nereagovala na plán Ligy arabských států, podle kterých mají z měst zmizet tanky a obrněná vozidla.

V Turecku se formují ozbrojenci

Britská média tvrdí, že se v Turecku formuje syrská ozbrojenecká armáda. Nepřímo to potvrdila i česká velvyslankyně v Damašku Eva Filipi.

„Podle našich informací není počet příslušníků této svobodné armády nikterak signifikatní. Její mluvčí navíc prohlásil, že vítá iniciativu Ligy arabských států,“ řekla Radiožurnálu velvyslankyně Filipi.

Podle arabského návrhu mají všechny strany syrského konfliktu zastavit násilí a usednout k jednacímu stolu. Takovou myšlenku ale odmítá část opozice, která už nechce jiné řešení než Asadův úplný odchod.

Igor Maňour, Břetislav Tureček, David Šťáhlavský, Mirko Kašpar Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme