Syrská vládní delegace přijede na mírová jednání až ve čtvrtek, zaměstnávají ji parlamentní volby

V Sýrii se na území ovládaném Asadovou vládou konají parlamentní volby, do kterých se může zapojit asi třetina Syřanů. Představitelé syrského režimu proto přijedou na ženevské mírové rozhovory nejdříve zítra. Další kolo mírových jednání přitom mělo začít už dnes a zástupci opozice už v Ženevě jsou. Zvláštní vyslanec OSN Staffan de Mistura označil novou fázi rozhovorů za klíčovou.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Syřané na území ovládaném Asadovým režimem volí parlament | Foto: Robert Mikoláš

Opozice považuje syrské volby za frašku. „Jak si můžou Syřané zvolit svůj parlament, když je 13 milionů lidí na útěku? Volit tak může maximálně část Damašku, Tartús a Latákie. Kandidáty navíc vybírají Asadovi blízcí a výsledky jsou předem známé,“ uvedl zástupce levicové syrské opozice Firás Chálidí.

V Ženevě by se ale mělo jednat o jiných volbách. Podle prosincové rezoluce OSN mají být svobodné s účastí i těch Syřanů, kteří utekli za hranice.

Volby na základě nové ústavy se mají konat do 18 měsíců od vzniku přechodné vlády.

V Sýrii už měsíc a půl panuje křehký klid zbraní, kterým opozice účast na jednáních podmiňovala. Základem neshod se stále zdá být osud syrského prezidenta Bašára Asada. V požadavku jeho odchodu je opozice jednotná. Otázkou pro ni je kdy, nikoli zda syrský vůdce odstoupí. Jeho režim má diplomatickou podporu Ruska, část opozice ale věří, že Moskva postoj změní.

Syřané volí parlament. Hlasuje se jen na územích ovládaných Asadovým režimem

Číst článek

Štěpán Macháček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme