Syrské demokratické síly pronikly do historického centra Rakky, hlavního města Islámského státu

Syrské demokratické síly pronikly do historického centra Rakky. Informovala o tom mezinárodní koalice vedená Spojené státy, která arabsko-kurdské milice podporuje.

Rakka / Sýrie (Aktualizováno: 10:26 4. 7. 2017) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bojovníci kurdských milicí pronikli do historického centra Rakky. | Zdroj: Reuters

Do starého města se milice dostaly poté, co koaliční letectvo vybombardovalo dva 25metrové úseky starobylé zdi, která celkově měří asi 2,5 kilometru, uvedla agentura Reuters.

Právě zničení části hradeb umožnilo bojovníkům proniknout do města a zároveň se vyhnout nastraženým náložím a odstřelovačům Islámského státu. Existující brány do historického jádra islamisté zaminovali, uvedla americká armáda.

Při spojeneckých náletech na Rakku zemřelo od března 300 civilistů, tvrdí OSN

Číst článek

Podle šéfa skupiny ochránců lidských práv SOHR Ramího Abdar Rahmána je překonání zdi „dosud nejdůležitější událostí v bitvě o Rakku". Po vstupu jednotek SDF do historické části města se rozhořely tvrdé boje, dodal.

Podle mezinárodní koalice se v současnosti v Rakce zdržuje asi 2500 členů organizace IS. Ve městě podle odhadů uvízlo také zhruba 100 000 civilistů.

Do Rakky okupované takzvaným Islámským státem vstoupily Syrské demokratické síly poprvé před měsícem poté, co se jim podařilo město prakticky obklíčit.

Syrské demokratické síly vstoupily do Rakky. Mluví se o dohodě s Islámským státem

Číst článek

Širší ofenziva s cílem dobýt Rakku pod názvem Hněv Eufratu začala loni v listopadu. Nejprve jednotky dobývaly okolní regiony v provincii.

Vzdušnou a pozemní logistickou podporu včetně dodávek potřebných zbraní a munice zajišťují Spojené státy a jejich spojenci - západní i regionální. Džihádisté město okupují přes tři roky.

Ztráta Rakky, někdejší bašty sunnitských radikálů, by pro IS znamenala zásadní ránu, poznamenala agentura AP. V dohledné době navíc islamisté zřejmě přijdou i o další ze svých center - severoirácký Mosul, v němž vrcholí boje o dobytí historického jádra.

Lukáš Matoška, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme