Syrské jednotky se stáhnou z Libanonu

Sýrie nezůstane v Libanonu, pokud Bejrút požádá o stažení jejích vojáků. Ve svém projevu v syrském parlamentu to řekl prezident Bašár Asad. Podle něj Damašek upřednostňuje postupný a organizovaný odsun.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Libanonci žádají odchod syrských vojsk | Zdroj: ČTK

K úplnému stažení z Libanonu vyzval Damašek i americký prezident George Bush. Syrské jednotky se nejprve stáhnou na východ Libanonu do údolí Bikáa a poté k syrsko-libanonské hranici.

Příští týden se má sejít libanonské a syrské vedení a jednat spolu o plánu odsunu. Asad se v projevu vyjádřil i k izraelsko-syrské otázce. Podmínil mírová jednání navrácením území, která Izrael okupuje od roku 1967.

Americký prezident George Bush dopředu odmítl jakýkoliv "částečný", odchod syrské armády z Libanonu. Zároveň vyjádřil spokojenost, že na Sýrii tlačí také další státy regionu, například Saudská Arábie. Prezident Bush při vystoupení v New Jersey vzkázal Damašku, že Bílý dům se nespokojí s žádným částečným řešením. Pokud Spojené státy a Francie řeknou ,, stáhnout," mají na mysli kompletní stažení.

V rozhovoru pro deník New York Post prezident Bush dále řekl, že chce, aby se syrská vojska a příslušníci tajných služeb kompletně stáhli z Libanonu do května. Muvčí Bílého domu Scot McClelan vysvětlil, že tento termín koresponduje s parlamentními volbami v Libanonu. Chceme se ujistit, že půjde o spravedlivé a svobodné volby bez cizího zásahu, zdůraznil mluvčí Bílého domu.

Miroslav Konvalina, Martin Drtina Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme