Syrské opozici se nedaří sjednotit svůj hlas, jedná už šestý den

V Kataru pokračuje už šestý den jednání syrské opozice, která se pokouší o své sjednocení. Původně měla konference skončit už včera, pak delegáti slibovali, že se nerozejdou, dokud nedosáhnou kýženého výsledku, ale společný hlas stále nenalezli. Samotní odpůrci Asadova režimu připouštějí, že kvůli své roztříštěnosti zůstávají pro západní vlády nedůvěryhodní.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jednání syrské opozice v Kataru. V popředí George Sabra, vůdce Syrské národní rady.

Jednání syrské opozice v Kataru. V popředí George Sabra, vůdce Syrské národní rady. | Zdroj: Reuters

Sjednocená opozice by měla po plánovaném svržení režimu prezidenta Bašára Asada vytvořit přechodnou vládu, která by se v Sýrii ujala moci. Nová struktura však stále není úplně jasná. Nejčastěji se mluví o tom, že by ji měl zastřešovat výbor zhruba šedesát lidí a že vůdcem by měl být americký aktivista syrského původu profesor Louay Safi.

Z tohoto výboru by pak měla vzniknout exilová syrská vláda, mělo by vzniknout vojenské vedení a také jakási justice či zákonodárný sbor. Toto šedesátičlenné sdružení mělo vzniknout už včera, ale nepodařilo se to.

Přehrát

00:00 / 00:00

O průběhu jednání syrské opozice v Kataru informoval blízkovýchodní zpravodaj Českého rozhlasu Břetislav Tureček.

Syrská národní rada požádala o jednodenní odklad konference s odůvodněním, že teprve sjednocuje stanoviska.

Právě role rady může být problematická. Zdráhá se totiž dělit o moc s někým jiným, dostat se do podřízeného postavení. V týdnu si zvolila nové vedení a rozšířila se na čtyři sta členů. Do svého čela zvolila křesťanského exulanta George Sabru, který žije v Turecku.

Sjednocení syrské opozice komplikuje řada faktorů. Panuje nedůvěra mezi lidmi, kteří v Sýrii bojují přímo na syrské půdě a těmi, kteří jsou v zahraničí či nedůvěra mezi různými etnickými, politickými a náboženskými skupinami.

Zasedání v katarském Druhá, kde opozice jedná, se účastní i řada západních zemí, mimo jiné Spojené státy, Británie, Francie, Německo nebo Turecko.

Břetislav Tureček, Vojtěch Kouřímský Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme