Syrské úřady odvezly cenné sochy z města Palmýra. Jeho část dobyli radikálové

Syrské úřady evakuovaly civilisty ze starobylého města Palmýra, které figuruje i na seznamu nejvzácnějších světových památek UNESCO. K městu pronikli teroristé z takzvaného Islámského státu a podle posledních zpráv už ho mají téměř pod kontrolou. Panují obavy, že radikálové budou i v téhle lokalitě ničit unikátní architektonická a umělecká díla z dob, kdy Palmýra patřila mezi nejdůležitější kulturní centra starověku, a ovládnou důležitou silniční komunikaci mezi metropolí Damaškem a východem Sýrie.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Oáza Palmyra v syrské poušti je na seznamu světového dědictví UNESCO, ale když ji dobyla teroristická bojůvka Islámského státu, turistický magnet se změnil v měsíční krajinu

Oáza Palmyra v syrské poušti je na seznamu světového dědictví UNESCO, ale když ji dobyla teroristická bojůvka Islámského státu, turistický magnet se změnil v měsíční krajinu | Foto: CC BY-SA 3.0, Bernard Gagnon

„V posledních měsících je vidět, že syrský režim postupně slábne, takže neměl dostatek sil, aby útok zastavil,“ vysvětlil arabista Jan Kužvart. Z Palmýry už nechala syrská vláda odvézt do bezpečí stovky vzácných soch.

Přehrát

00:00 / 00:00

Radikálové z hnutí Islámský stát obsadili část města Palmýra. O situaci v Sýrii mluvil arabista Jan Kužvart

„Musíme se z těchto tragických událostí učit. Nereagovat na ně by bylo naivní. Byla by to ztráta nejen pro Sýrii, ale i pro zbytek světa,“ řekl Mamún Abdulkarim, šéf vládního odboru kulturní dědictví Sýrie.

V nebezpečí je podle arabisty Jana Kužvarta všechno. „Jsem si jist, že se pokusí zničit všechno, co jde. Zapadá to do jejich strategie, když vojensky prohrávají. Momentálně, byť se jim v Iráku podařilo obsadit město Ramádí, tak na největších bitvách spíše ztrácejí,“ řekl Kužvart.

„Toto je možnost, jak snadno získat mediální pozornost, prestiž, přitáhnout nové rekruty a samozřejmě takto brutální a barbarské jednání se může široce medializovat. Je to pro ně relativně snadný cíl, zvlášť když jde o tak exponovaný cíl, jakým Palmýra je, odlehlá v poušti. Sousední irácké pohraničí je už v podstatě pod kontrolou Islámského státu,“ dodal.

Jedná se o teritoriální expanzi

Jan Kužvart by ale městu Palmýra velký strategický význam nepřičítal. „Nepřeceňoval bych to. Většinu východu Sýrie Islámský stát už stejně drží, takže se nedá říct, že by byla přetnuta nějaká komunikační linie pro syrský režim s východem země,“ vysvětlil.

„Stejně tak má Islámský stát spojení mezi Sýrií a Irákem o něco dále na sever. Spíše se tady jedná o teritoriální expanzi. Spíš se snaží konsolidovat svoje území. Nejde ale o zásadní útok, jako bylo třeba obsazení Mosulu nebo Tikrítu,“ doplnil Kunžvart.

V městě Palmýra jsou nejrůznější památky především z 1. a 2. století po Kristu. Nejčastěji je na fotografiích vidět dlouhá kolonáda ze zbytků sloupů.

„Dá se ničit a poškozovat nejrůznějším způsobem. To naleziště je tak velké a je tam tolik artefaktů, včetně těch, které jsou zakopané v zemi, že se to nedá dost dobře evakuovat,“ dodal arabista Jan Kužvart.

Radikálové v minulosti zničili několik cenných památek třeba v Iráku. Podle organizace UNESCO napáchali nevyčíslitelné škody ve městech Hatra nebo Nimrúd.

Petra Novotná Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme