Syrskou metropolí otřásly dvě exploze, zahynuly desítky lidí

55 lidí zahynulo a 372 dalších bylo zraněno po sebevražedném atentátu v Sýrii. K explozím došlo v ranních hodinách ve východní části Damašku. Kdo za útokem stojí, není jisté. Syrská vláda i opozice se vzájemně obviňují z odpovědnosti.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Následky exploze v Damašku

Následky exploze v Damašku | Zdroj: Reuters

Útoky se odehrály ve čtvrti Kazáz, kde je mimo jiné hlavní sídlo syrské zpravodajské služby. Podle agentury AFP utrpěla budova značné škody.

Syrská státní televize ukázala záběry zdemolovaných a ohořelých vraků aut, v mnoha z nich jsou zuhelnatělé ostatky lidských těl. Podle zpravodaje agentury AFP se na místa atentátu vydal šéf monitorovací mise OSN generál Robert Mood.

Damašek je pod přísnou kontrolou sil loajálních prezidentovi Bašáru Asadovi. V minulých týdnech se přesto stal dějištěm několika bombových útoků, jejichž cílem byly především bezpečnostní konvoje nebo zařízení.

Přehrát

00:00 / 00:00

Komentátor ČRo Milan Slezák mluvil v Ozvěnách dne o nejnovějších útocích v Damašku

Syrský režim připisuje tyto útoky teroristickým skupinám, které se podle něj snaží destabilizovat zemi. Opozice naopak tvrdí, že masakry provádí samotný režim, aby své odpůrce zdiskreditoval.

Způsob provedení dnešního útoku by podle komentátora Radiožurnálu ukazoval na Al-Káidu, naproti tomu místo atentátu spíše odkazuje k syrské opozici. I proto není možní jednoznačně říct, kdo za ním stojí.

„Syrskou opozici by mnozí ze Západu rádi viděli na místě Bašára Asada, ale opozice je nejednotná, hrozitánsky roztříštěná a v jejích řadách bojují i radikální islamisté, kterým by něco takového vůbec nevadilo,“ podotkl Slezák.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jakub Kydlíček z Centra blízkovýchodních studií ZČU v Plzni v pořadu Stalo se dnes

Boje v Sýrii už trvají 14 měsíců, zahynulo při nich údajně asi 12 tisíc lidí. Zdá, že opozice není schopna svrhnout vládu a vláda zase není schopna potlačit opozici. Podle Jakuba Kydlíčka z Centra blízkovýchodních studií ZČU v Plzni je patová situace částečně vyvolaná i mezinárodním tlakem.

„Sýrie byla v mnoha aspektech izolována, režim ztratil své tradiční spojence, už i Írán se od něj začíná odvracet. I v Libyi jsme byli svědky toho, že situace byla dlouho patová a nakonec přišlo rychlé svržení režimu. Uvidíme, jestli se nebude opakovat podobný scénář.“

Igor Maňour, Adéla Havránková, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme