Syrský Homs opouštějí poslední povstalci, město se vrací pod kontrolu Asadova režimu

Ze syrského Homsu se stahují poslední povstalci. Na základě lokálního příměří jim bezpečný odchod umožňuje syrská vládní armáda. Předměstí Wá´ir bylo poslední částí města, kterou povstalci ovládali. Jeho obyvatelé žili už přes dva roky v obležení syrskými vojáky. Homs, kdysi nazývaný hlavním městem syrské revoluce, se tak zcela vrátí pod kontrolu Asadova režimu.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Poškozené obchody v centru města Homs

Poškozené obchody v centru města Homs | Zdroj: ČTK

"Usmíření je dobré řešení. Doufáme, že situace bude zase taková, jaká byla před válkou. Chodíval jsem tehdy domů ve dvě v noci a nikdo mě nezastavoval, nikdo se mě na nic neptal," říká jeden z obyvatel Homsu, který žije na frontové linii.

Povstalci odjíždějí autobusy na sever do provincie Idlib, kterou i nadále z velké části ovládá ozbrojená opozice.

Do předměstí Wá´ir konečně zamířila tolik potřebná humanitární pomoc. Příměří zahrnuje propuštění zajatců a vězňů oběma stranami. Z centra Homsu se povstalci stáhli při podobném příměří už loni.

Syrské orgány propustily 35 opozičních vězňů zadržených ve městě Homs | Foto: ČTK/AP

Štěpán Macháček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme